Harvard bilim adamları, insan bilincinin fiziksel kaynağını buldular

Harvard Tıp Fakültesi’nden bilim adamları, bilinç çalışmalarında belirleyici bir rol oynayan beynin üç alanını belirlediler. Keşif, yalnızca insan nörofizyolojisinin daha iyi anlaşılmasını sağlamakla kalmayıp, gelecekte de koma durumunda olan hastalara yardımcı olabilir.
Bilim, bilincin iki temel bileşenini tanımlar – heyecan ve farkındalık. Önceden, araştırmacılar, uyarılmanın omuriliğe bağlanan beyin sapı tarafından düzenlendiğini çoktan kanıtladılar. Gövde, uyku ve uyanma süreçlerini kontrol eder ve aynı zamanda kalp atış hızı ve solunumdan sorumludur.

Farkındalık durumu daha az çalışılmaktadır. Beyin korteksinde yoğunlaştığı varsayılmaktadır, ancak bu deneysel olarak kanıtlanmamıştır.
Harvard bilim adamları gelmiş tespit etmek mümkün olmuştur , uyarılma sorumludur spesifik beyin sapı bölgeyi ve bilinç oluşturmak serebral kortekste iki bölgeleri belirledi.

Bunu yapmak için, araştırmacılar beyin sapı zedelenmiş 36 hastanın durumunu analiz etti – 12 tanesi bilinçsiz bir koma durumundaydı ve 24 tanesi bilinçliydi.

Neden aynı yaralanmalarla, bazılarının bilincini koruduğunu, bazılarının ise neden bilmediğini anlamak gerekiyordu. Sırrı, beyin sapının bölgelerinden biriydi (rostral dorsolateral pontine tegmentum). Koma halindeki 12 hastanın 10’unda bu bölüm hasar görmüş, 24’ünde bilinçte oyuk kalmıştır.
Bilim adamları ayrıca beynin bir haritasına – bir bağlantıya – sağlıklı bir kişide baktılar ve bir kaldırımla ilişkili korteksin iki alanını belirlediler. Araştırmacılar bu bölgelerin bilinçten sorumlu olduğuna inanıyor. ScienceAlert , bu tür hipotezlerin daha önce duyulduğunu ancak daha önce hiç kimsenin bu bölümlerle beyin sapı arasındaki bağlantıyı izleyemediğini söyledi .

Ek olarak, koma halinde 45 hastanın MRG teşhisi gerçekleştirildi – hepsi üç ana bölge arasında bir bağlantıya sahipti.

Çalışma bağımsız araştırma ekiplerinden onay bekliyor. Harvard sinirbilimcileri, daha geniş bir hasta örneği ile bir deney yapmayı planlıyor. Keşif, vejetatif bir durumda hastaların tedavisinde yeni bir yaklaşım bulunmasını sağlayacaktır. Genellikle beyinlerinde önemli patolojiler yoktur, ancak hastalar bilinci yerine getiremezler. Beynin doğru kısımlarını uyarmak onların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Beyin araştırması yavaş yavaş bilim insanlarını çalışmalarının ilkelerine yaklaştırıyor, aynı zamanda yeni keşiflere de getiriyor. Nisan ayında, Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim adamları , insan beyninin anlamsal bir atlasını sundu . Bir kişinin iç diyaloğunu, yani düşüncelerini kelimenin tam anlamıyla okumak için deşifre etmek için kullanılabilir.

Nörofizyolojide ayrı bir yön nöro-arayüzler tarafından oynanır. Harvard bilim adamları zaten beyin nöronlarına bağlanan ve onları uyaran en iyi tel örgüyü geliştirdiler . Ve Calgary Üniversitesi’nden bilim adamları , beyne yerleştirildiğinde aylar boyunca benzeri görülmemiş bir doğrulukla bilgi toplayan biyonik bir nörokip geliştirdiler .