Artrit Nedir?

Artrit, eklem iltihabı olan ortak bir hastalıktır. Eklem, iki kemiğin birleştiği yerdir. Bağlı olduğu vücut parçalarının hareket etmesine izin verme gibi bir fonksiyonu bulunmaktadır. Artrit kelimenin tam anlamıyla bir veya daha fazla eklemin iltihaplanması anlamına gelmektedir. Artrit özellikle eklem ağrılarıyla karakterize edilmektedir.

Artrit romatizmal hastalıklardan biri olarak sınıflandırılmaktadır. Bunlar, farklı özellikler, tedaviler, komplikasyonlar ve prognoz ile farklı bireysel hastalıklardır. Eklemleri, kasları, bağları, kıkırdağı ve tendonları etkileme eğiliminde oldukları için birbirlerine benzer durumlardır ve çoğu iç vücut bölgelerini de etkileme potansiyeline sahiptir.

Artrit hastalığının birçok tipi bulunmaktadır. Bu artriti tiplerinden en yaygın olanları arasında, osteoartrit gibi kıkırdağın aşınması ve yıpranması ya da romatoid artrit gibi aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin eklemlerde inflamasyona yol açması bulunmaktadır.
Artrit hastaları arasında kadınlar, çocuklar ve yetişkinler bulunur. Artrit hastalarının yarısından fazlası 65 yaşın altındadır. Diğer yandan, özellikle bazı artrit tipleri erkeklere oranla kadınları daha fazla etkilemektedir.

Artrit Belirtileri

Artrit nasıl anlaşılır? Artrit belirtileri artritin tipine göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Artrit başlangıcı ve ilerleyişinin en ortak belirtisi eklemlerde meydana gelen şişme ve ağrıdır. Diğer artrit belirtileri ise şunlardır:

 • Sabahın erken saatlerinde yaşanan eklem sertliği
 • Yorgunluk
 • Genel olarak iyi hissetmeme
 • Kilo kaybı
 • Hafif ateşler veya gece terlemesi
 • Ciltte döküntüler

Diğer yandan, bu belirtiler pek çok başka hastalığın belirtileri de olabilmektedir. Bu nedenle, ortaya çıkan belirtilerin artrit kaynaklı olduğundan emin olmakta fayda vardır.

Artrit Nedenleri

Artrit neden olur? Artrit yani eklem iltihabının pek çok tipi ve pek çok nedeni bulunmaktadır, bu nedenle, artriti tek bir nedene bağlamak mümkün değildir. Artritin nedeni artrit tipine göre değişmektedir. Diğer yandan, en yaygın ve kabul gören artrit nedenleri şunlar olabilmektedir:

 • Yaralanma, dejeneratif artrite yol açabilmektedir.
 • Anormal bir metabolizma, gut ve psödoguta (yalancı gut) yol açabilmektedir.
 • Osteoartrit gibi kalıtımsal bir faktör sonucu oluşabilmektedir.
 • Lyme hastalığı gibi artrite yol açtığı bilinen enfeksiyonlar bulunmaktadır.
 • Lupus ve romatoid artrit gibi bağışıklık sistemi disfonksiyonu sonucu artrit oluşabilmektedir.

Çoğu artrit tipi bir dizi faktörün bir kombinasyonu olarak ortaya çıkmaktadır. Diğer yandan, bazen nedeni tam olarak belirtmek oldukça zordur ve ortaya çıkması önceden tahmin edilememektedir.

Artrit Tedavisi

Artrit nasıl geçer? Artrit tedavisi artritin tipine, oluştuğu bölgeye, şiddetine, devamlılığına ve altta yatan tıbbi durumlarının kökenine bağlı olarak değişmektedir.

Uygulanan her artrit tedavisi kişiye özel olarak şekillendirilmektedir. Tedavi yöntemleri arasında ise evde tedavi yöntemleri, reçetesiz ve reçeteli ilaçlar, ortak enjeksiyonlar ve cerrahi işlemler yani artrit ameliyatı bulunmaktadır.

Diğer tedavi problemleri arasında ise kilo verme ve eklem üzerinde aşırı stres yaratan aktiviteleri önleme bulunmaktadır. Artrit tedavisinin amacı, eklem ağrısı ve iltihabı azaltmak, oluşabilecek hasarı önlemek, eklem fonksiyonunu iyileştirmek ve korumaktır.

Artrit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Artrit tanısı ve tedavisi için bir Romatoloji uzmanına (romatizmal hastalıklar uzmanı, romatolog) başvurabilirsiniz. Ameliyatın gerekli görülmesi durumunda ise ortopedik cerrahi uzmanına sevk edilebilirsiniz.

Artrite Ne İyi Gelir?

Artrit Bitkisel Tedavisi

Zerdeçal: Artrit belirtileri ile mücadeleye yardımcı olması için zerdeçaldan faydalanabilirsiniz. Zerdeçalın için bulunan ve aktif madde olan kurkumin, steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlardan daha iyi çalışan antiinflamatuar ve antiartritik özellikler içermektedir.

Sarımsak: Güçlü antienflamatuar özelliklerinden dolayı sarımsak, romatoid artrit tedavisine yardımcı olabilmektedir. Sarımsak, ağrı ve şişmeyi azaltmada etkili olan sitokinler olarak bilinen pro-inflamatuar maddelerin üretimini engellemektedir. Ayrıca, eklem hasarına neden olabilecek ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini tehdit eden serbest radikaller ile de mücadele etmektedir.

Zencefil: Zencefil, uzun yıllar boyunca artrit gibi iltihaplı hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Gingerol isimli bir bileşimi içeren zencefil, ağrı, inflamasyon ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olan doğal antiinflamatuar özellikler sunmaktadır.

Çemen otu: Çemen çekirdekleri, antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve dolayısıyla ağrı ve şişmeyi yönetmeye yardımcı olur. Tohumlar sağlıklı kemikler ve dokular için gerekli vitaminler ve kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineralleri içerir.

Tarçın: Romatoid artrit belirtilerini hafifleten tarçın, hem iyileştirici hem de antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, ağrıları hafifletmeye de yardımcı olabilmektedir.

Karabiber: Karabiber, romatoid artrit durumunda yaşanan ağrı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. İçerdiği kapsaisin isimli madde, romatoid artriti hafifletmede çok derece etkilidir. Kapsaisin çoğunlukla antiinflamatuar ilaçlarla ilişkili kremlerin ve losyonların yapımında kullanılmaktadır.

Soğan: Soğanlar vücudun bağışıklığını uyaran fotokimyasallar ve antiinflamatuar özelliklerle doludur. Aynı zamanda, her türlü ağrıyı azaltmak için çalışan kükürt (sülfür) bileşikleri içermektedir.

Pekmez: Pekmez, diz ağrısı tedavisinde yararlı olan kalsiyum, potasyum ve magnezyumu içerir. Ayrıca artrit belirtilerini hafifletir, güçlü kemikler için işleyen sinir ve kasları düzenler.

Yeşil çay: Yeşil çayda bulunan polifenoller, eklem koruyucu ve antiinflamatuar özellikleri ile tanınmaktadır. Ancak romatoid artrit hastalarına yardım eden aslında polifenoller değil antioksidanlardır. Bağışıklık sistemini bastırdığı düşünülen polifenollerde bulunan antioksidanlar romatoid artrit durumunda faydalı olabilmektedir.

Artrit Evde Tedavi Yöntemleri

Elma sirkesi: Elma sirkesi, romatoid artrit belirtilerini rahatlamaya yardımcı olabilmektedir. Kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi minerallerden açısından zengin olan elma sirkesi, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmada oldukça etkilidir.

 • 1 çorba kaşığı çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi ve 1 çay kaşığı balı, 1/2 fincan ılık suya ekleyin. Bunu günde bir kez için.

Etkilenen bölgeye elma sirkesi de uygulayabilirsiniz. Ardından, etkilenen bölgeye sıcak hint yağıyla masaj yapın. Son olarak, alanı pamuklu bir bezle sarın ve plastik ile örtün. Bunu yatmadan önce her gün uygulayabilirsiniz.

Sıcak ve soğuk kompres: Osteoartrit için ev ilaçları listesinde yer alan en basit ağrı kesici yöntem olarak bilinmektedir. Sıcak kompres sertliği ve ağrıyı hafifletmeye, soğuk kompres ise inflamasyonu ve şişmeyi yatıştırmaya yardımcı olmaktadır.

Nasıl kullanılır:

 • Bir sıcak su şişesi alıp bir havluyla sarın.
 • Buz küplerini alıp bir havluyla sarın.
 • Etkilenen eklemin üzerine sıcak kompresi uygulayın ve yaklaşık 2 dakika boyunca durmasına izin verin.
 • Sıcak kompresin yerini soğuk kompres ile değiştirin ve yaklaşık 1 dakika boyunca muhafaza edin.
 • Döngüyü, her gün çiftler halinde yaklaşık 15 dakika süreyle gerçekleştirin.

Not: Bu kompresleri mevcut durumunuza bağlı olarak tek tek de uygulayabilirsiniz.

Epsom tuzu: Yüksek seviyede magnezyum içermesi nedeniyle Epsom tuzunun osteoartrit için evde tedavi yöntemleri arasına dâhil edilmektedir. Tamamen iltihabı, şişliği ve ağrıyı hafifletme kabiliyetine sahiptir.

Nasıl kullanılır:

 • 2 bardak Epsom tuzunu sıcak banyo suyuna ekleyin.
 • Vücudunuzu yaklaşık 30 dakika boyunca bu suda bekletin.
 • Bu uygulamayı haftada 2-3 kez tekrarlayın.

Not: Şeker hastalığı veya böbrek sorunları olan insanlar için bu yöntemin uygulanması önerilmez.

Masaj: Enflamasyonu azaltmak, dolaşımı artırmak ve rahatlamak için hafifçe sıcak yağla diz ekleminizi masaj yapın. 5 çorba kaşığı hardal yağı alıp 5 diş sarımsağı alıp ısıtıp sonrasında rahatlamak için diz ekleminde ılık olarak uygulayabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.