Kandaki beyaz küre nasıl düşürülür

Kandaki beyaz küre nasıl düşürülür

Kandaki beyaz küre ve beyaz küre yüksekliği ve kandaki beyaz küre nasıl düşürülür siz değerli şifalı bitkiler takipçileri ile paylaşacağız. Beyaz küre ( WBC ) nedir?

Kandaki Beyaz Küre ( WBC ) Nedir

Kandaki beyaz küre kısaca özetlemek gerekir ise insan vücudunu bağışıklık sistemini oluşturan akyuvarlar dır. Kısaca tıp dilinde WBC yani İngilizce açılımı ise white blood cells diye adlandırılır. Kandaki beyaz küre düşüklüğü ve yüksekliğinin bir çok nedeni vardır. WBC direk olarak kanın içinde bulunduğu için bir çok hastalık kandaki beyaz küre yüksekliğini tetikler. Kanımızdaki bulunan bu beyaz küre, kemiklerimiz tarafından üretilir ve kanımıza karışır. Kanımızdaki bulunan bu beyaz küredüşüklüğü ‘ne kısaca olarak tıp dilinde ” Lökopeni ” kandaki beyaz küre yüksekliği ‘ne ise ” Lökositoz ” denir. Kandaki beyaz kürenin asıl görevi ise vücudumuza giren bütün mikroplar ile savaşmaktır.

Kandaki Beyaz Küre Neden Yükselir ve Alçalır

WBC nin yükselmesinin bir diğer önemli nedeni ise vücudumuza girmeye çalışan bu mikroplar ile savaşırken yükselirler. Buna bir örnek vermek gerekir ise eğer ki idrar WBC niz yüksek değerde ise bunun nedeni idrar yolu enfeksiyonu olduğunuzdan dır. Kısacası kandaki beyaz küre yükselmesinin nedeni kan hastalıkları buna lösemi dahil olamak üzere ve iltihabi hastalıklardır. Eğer ki kanındaki bu beyaz küre değeri çok düşük ise ciddi bir kan hastalığınız ki bunların başında kanser, kemik iliği hastalığı ve AIDS gelmektedir.

Kandaki Beyaz Küre Düşüklüğü Tedavisi

Kandaki beyaz küre düşüklüğü tedavisi ilaç ve beslenme ile olmak şartı ile ikiye ayrılır. İlaç ile tedavi yöntemi olarak genellikle Filgrastim, sargramostim ve pegfilgrastim gibi ilaçlar önerilmektedir. Bunun yanında beslenme çok önemlidir makalemizin başında belirttiğimiz gibi kan hücrelerin mikrop ve bakteriler ile savaşması için neden bırakmamak için çiğ et tüketimi ör; çiğ köfte az pişmiş mangal et vb. kaçınmalıyız.

Kandaki Beyaz Küre Düşüklüğü Bitkisel Tedavi

Kandaki beyaz küre düşüklüğü ‘ne araştırmalar sonucunda zakkum özünün kan değerlerinin iki katı kadar artırdığı ve bu özelliği sayesinde özellikle AIDS / HIV gibi virüsler için çok iyi bir koruyucu olduğu kanıtlanmıştır. Bir diğer virüslere karşı bitkisel ise geven kökü dür.

Kandaki beyaz küre nasıl düşürülür

Prof.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU kan değerleri ile yaptığı bir programda yaşam stilinin çok etkili olduğunu ve yaşam da stres den mutlaka uzak durulması gerektiğini belirtti. Peki yaşam tarzımızda başak ne gibi değişiklikler yapmalıyız.
  1. Şekerden uzak durun
  2. Sağlıksız yağlardan kaçının
  3. Fazla kilolu iseniz zayıflayın
  4. Bol su tüketin
  5. Düzenli egzersiz yapın
  6. İstirahat etmeyi ihmal etmeyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.