Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bir laptop satın almak istiyorsunuz. Cebinizde laptop satın almak için ayırdığınız bir miktar para var. Laptop seçimi sanıldığı kadar zor bir konu değil. Az biraz araştırmayla en uygun fiyata en uygun seçenekte bir laptop alabilirsiniz. Bunun için öncelikle yapmanız gerekenler Google’den araştırmak, çevrede bilen birine danışmak ve teknoloji mağazalarını ziyaret etmek.

Bu üç işlemden önce size bazı teknik detaylar hakkında kısaca bilgi vermeye çalışayım. Bilgisayarı bilgisayar yapan ana donanım birimi işlemci, ram ve ekran kartıdır. Bu üç donanım birimi ne kadar iyi olursa bilgisayarınızın performansı o derece yüksek olur. İşlemci dediğimiz şey bilgisayarın beynidir. İşlemleri gerçekleştiren ana donanım birimidir. Piyasada daha çok i3, i5, i7 şeklinde işlemcilere rastlarız. Mantık olarak i7 işlemci i5 işlemciden üstün gibidir. Ancak durum her zaman böyle değildir. Çünkü işlemciyi işlemci yapan şey; çekirdek sayısı, temel işlemci frekansı, nesli, önbelleği, veri yolu hızı gibi terimlerdir. Bu nedenle bir i5 işlemci i7 işlemciden daha üstün performansa sahip olabilir. Diğer bir konu RAM olayı. RAM Bilgisayarın hafızası gibidir. Bütün işlemleri aklında tutan, bilgisayar kapanınca silinen bir yapıya sahiptir. Bellek değeri ne kadar yüksek olursa bilgisayarın performansına ve hızına o derece etki eder. Ancak RAM alırken genellikle ilk bakılan GB’ değeridir. Mesela 2 GB RAM kapasitesi olan bir RAM Belleği her zaman 1 GB RAM belleğinden üstün değildir. Hafıza Bus Hızları yani Frekans dediğimiz şey RAM’in kalitesini belirler. Örneğin bir RAM 1333 Mhz iken başka bir RAM 2400 Mhz değerinde olabilir. Ekran Kartı ise alacağınız görüntünün kalitesini belirleyen donanım birimidir. Ekran kartı aynı şekilde kalitesini belirleyen değerler vardır. Siz aha bu çok iyi dediğiniz ekran kartı aslında alt düzeyde bir ekran kartı olabilir. Bellek arayüzleri ve adını belkide hiç duymadığınız özellikler ekran kartının kalitesini belirler.

Kısaca bir mağazaya daldınız ve etiket üzerinde gördüğünüz i7 işlemci, 4 GB RAM, 2 GB Ekran Kartı özellikli bir laptop çöp olabilir veya isteğinizi karşılamayabilir. Çünkü bu tipte devasa etiketlerle satışa sunulan laptoplar sürümden kazanmak için yapılan reklam hareketleri olabilir. Buna dikkat etmeniz gerekiyor.
Bir diğer olay laptoplar üretimleri segment segmtenttir. Yani oyun için üretilenler,  için üretilenler, ev kullanımı için üretilenler, multimedya için üretilenler gibi. Eğer oyun için yüksek performans isteyen bir laptop arıyorsanız ve gidip multimedya için bir laptop alırsanız “way efendim neden ısınıyor, neden fanı ses çıkarıyor” gibi şikayetlerde bulunmayın. Burada Ferrari ile Şahin arasındaki fark ortaya çıkıyor. Otobanda Ferrari 300 km hızla gidebilir. Ancak köy yoluna girdiğinizde şahin açık farkla milyon dolarlık Ferrarinin tozunu dumanına katar. Kısaca burada amacınız nedir bilmeniz gerekiyor. Tem tersinide düşünebiliriz. Siz sırf paranız var diye gidip Gaming bir laptop aldınız. Bilgisayar hem ağır, hem büyük, hemde kaba gelecektir. Bir cafede bilgisayarınızı açtığınızda herkes size dönüp “bu şahsın amacı ne, neyi kastetmek istiyor” gibi fikre kapılacaktır.

Son bilmeniz gereken şey FreeDos bilgisayarlar. Bu bilgisayarlar daha ucuzdur. Nedeni ise üzerinde işletim sistemi yoktur. İşletim sistemini (Windows7,8 veya 10) kendiniz yüklemeniz gerekiyor. Bu işlem 2-3 saat sürebilir. Bu işleme kısaca format atmak deniliyor ki bu işten anlamıyorsanız veya çevrenizde format atmasını bilen biri yoksa bence bu türde laptop almayın. Bazı arkadaşlar laptopun özelliklerine bakmadan evine alıp götürüyor. Açıp baktığında oda ne simsiyah bir ekran! İşte bu durum bilgisayarın FreeDos olduğunun göstergesi.

Laptoplarda çanta ve fare bazen hediye olarak veriliyor. Ancak çoğu zaman çantayı ve fareyi kendiniz satın almanız gerekiyor. Ve satın alırken mümkünse kaç inç laptop aldıysanız ona uyumlu bir çanta alın. Çanta küçük veya büyük gelebilir. Fare yani Mouse ise kablosuz almanızı tavsiye ediyorum. Kablo karmaşasından biraz olsun kurtulursunuz.

Buraya kadar herşey tamamsa bütçenizi net bir şekilde belirleyin. Bir şirkette mi kullanacaksanız, evde oyun için mi alacaksınız, öğrenci veya öğretmen misiniz, inşaatta mı kullanacaksınız bunun kararını verin. Eğer buda tamamsa bütçenize ve kullanımınıza uygun bir laptop satın alabilirsiniz. Satın almadan önce kesinlikle tam özelliklerini öğrenmeniz gerekiyor. Örneğin bir öğretmen olarak slayt vs. için okulda kullanmak üzere aldınız. Bi baktınız oda ne okuldaki projeksiyon’da VGA girişi veya HDMI girişi yok ve bu özellik laptopunuzda yok. Bu durum baş ağrıtabilir.

Laptop satın almada çok detay var. Ancak siz siz olun kaliteli bir marka alın. Yani Asus, Lenovo, MSI, Gigabyte vs. gibi. Çünkü bu tarz elektronik cihazlar biraz şans işi olabiliyor. Binde bir olsa da alacağınız laptopta donanımsal bir problem çıkabilir. Bu durumda vay efendim değişmem, yapmam, etmem, bana ne diyen bir teknik servisle uğraşmak istemezsiniz. Her zaman üç kuruş fazla olsun ama iyi olsunmottosuyla hareket edin.

Ayrıca şu anda bütçeniz kısıtlı diyelim. 3000 TL’lik laptop alamayacaksınız. 2000 TL’lik bir laptop alacaksınız ancak performans konusunda kaygılarınız var. RAM özelliğine bakın. Eğer arttırılabilir bir RAM özelliğine (16 GB veya 32 GB) sahip ise daha sonra ekstra RAM alarak yükseltebilirsiniz. Veya HDD var ama sonrada takabileceğiniz SSD özelliği bulunuyor. Sonradan SSD Disk satın alıp takabilirsiniz. Bu performansta inanılmaz artış sağlayacaktır. HDD Disk (Harddisk) ile SSD’ler arasında çok fark var. Okuma yazma hızları bilgisayarın oldukça hızlı çalışmasına neden olacaktır. Ayrıca SSD’ler kolay kolay bozulmayan ve oldukça sessiz çalışan, içerisinde hareketli parçaların olmadığı yeni nesil depolama birimleridir.

Son olarak alacağınız laptopu kesinlikle diğer laptoplarla karşılaştırın ve bilen birine danışarak alın. Bir manavdan karpuz alır gibi şu iyimi deyip almaya kalkışmayın. Bir mağaza görevlisinin amacı satış yapmaktır. Ne yapar ne eder bir mühendis edasıyla size laptop satmaya çalışacaktır.

Bazı laptoplarda DVD/CD okuyucu opsiyonel yani olmayabiliyor. Eğer bu özellik yoksa taşınabilir bir DVD/CD okuyucu alabilirsiniz. Bilgisayara format atarken USB Belleklerden format atılabiliyor ama çoğu zaman DVD/CD ile işiniz varsa ya taşınabilir yada laptopta dahili bir DVD/CD okuyucu/yazıcıya ihtiyacınız olacaktır.

Laptopu alırken acele etmeyin. Bazen kampanya veya doların düşmesi 500 TL’ye kadar indirim sağlayabiliyor. Bu bütçe bir çoğumuz için ciddi bir fark. Duruma göre 1-2 hafta bekleyin. İndirime düştüğünde beğendiğiniz laptopu satın almanızı tavsiye edebiliriz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.