MUHALLEBİ NASIL YAPILIR TARİFİ

Muhallebi, hepimizin en sevdiği tatlılar arasında yer alıyor ancak maalesef pek çok kişi onun tam olarak kıvamını nasıl tutturacağının farkında değil. Zira muhallebi, özellikle kıvamı ile dikkat çeken tatlılardan birisi ve topaklanmalar, fazla cıvık veya katı olması gibi problemler, onun lezzetinden çok şey götürüyor. Doğru ve istenen kıvamda bir muhallebi hazırlayabilmeniz için bu hafta muhallebi tarifi ile karşınızdayız. Unutmayın, biz tarifimizde tarçın ile süslemeyi uygun gördük ancak fındık, yer fıstığı, antep fıstığı, hindistan cevizi gibi ürünlerle de süslemesini tamamlayabilirsiniz. Bu konuda kendi damak tadınıza uygun bir seçim yapın.Muhallebi Malzemeleri

  • Vanilya özütü (yarım çay kaşığı)
  • Buğday nişastası (üç yemek kaşığı)
  • Şeker (dörtte üç su bardağı)
  • Süt (beş su bardağı)
  • Tarçın (bir tatlı kaşığı)

Muhallebi Tarifi

Tatlımızı yapmaya başlarken ilk olarak sütümüzün dört su bardağı kadar olan kısmını bir tencere içerisine döküyor ve içerisine şekerimizi ekledikten sonra kısa bir süre karıştırıyor, ardından onu ocağın üzerine alıyoruz. Süt ve şeker karışımımızı arada bir karıştırıyor, kısık ateş üzerinde kaynayana kadar bu işleme devam ediyoruz.

Şimdi bir su bardağı kadar soğuk sütümüzü, kenarda duran buğday nişastamız ile kap içerisinde karıştırıyor, nişastanın topaklanma yapmadan güzelce soğuk süt içerisine karışmasını sağlıyoruz. Eğer nişastayı doğrudan sıcak süt içerisine koyarsanız, hemen topaklanma yapacaktır ve bunu bir daha ayırmak mümkün olmayacaktır.

Tenceremizde kaynamaya başlamış olan şekerli sütümüzün içerisine nişastalı karışımımızı yavaş bir şekilde ekliyor, bu esnada devamlı olarak sütü karıştırmaya devam ediyoruz. Topaklanmaya engel olmak ve çözünmesini sağlamak için sürekli karıştırmaya devam etmelisiniz.

Muhallebimiz istediğimzi kıvamı alana kadar kısık ateş üzerinde pişirmeye devam ediyoruz ve ardından servis edeceğimiz kaselere güzelce paylaştırıyoruz. Muhallebileri hemen dolaba koymayın ve ilk olarak oda sıcaklığında biraz ılık hale gelmelerini sağlayın. Ilık olduktan sonra artık dolaba kaldırabilir ve soğumasını sağlayabilirsiniz.

Muhallebimiz istediğimiz ısıya geldiği zaman onu tarçın ile süsleyebilir ve sunumunu yapabiliriz. Dilerseniz üzerine farklı süslemeler de tercih edebilir, ayrıca yaparken biraz damla sakızı da ekleyerek renklendirebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TEPEYE DÖN
Have no product in the cart!
0