STATİK ELEKTRİK NASIL ATILIR?

Kış günlerinde vücudunuzun elektriklendiğini siz de hissetmişsinizdir ancak vücudun statik elektrikle yüklenmesi sadece kış günlerine özel bir şey değil. Zira insan bedeni doğası gereği elektriğe ihtiyaç duyar ve kalbin atışından tutun da sinir sistemindeki sinyallerin iletimine kadar neredeyse her şey elektrik sayesinde gerçekleşir. Fakat bu elektrik yükü normalde insanlar için zararsız olmasına karşın, fazla statik elektrik birikmesi hem çeşitli nesnelere dokunurken elektrik çarpmasına neden olur hem de kişiye huzursuzluk verir, tüylerinin ve saçlarının da kabarmasına neden olur. Dolayısıyla statik elektrik nasıl atılır sorusuna bir cevap bulmak gerek.
Gün içerisinde devamlı kapalı mekanlarda bulunmak, elektromanyetik dalga ve radyasyon yayan cihazların yakınlarında olmak, buna ek olarak kış zamanlarında statik elektrik oluşturan kazak gibi kıyafetleri giymek de vücutta elektrik yükü birikimine neden olmaktadır.

Statik elektriği atmanın en güzel yolu, geçmişte anne ve babalarımızdan duyduğumuz gibi çıplak ayakla toprağa basmaktır. Toprağın elektriği çeken yapısı sayesinde bir kaç dakika çıplak ayak onun üzerinde durmak tüm statik elektriğinizin toprağa geçmesini sağlayacaktır. Hatta yapılan araştırmalar hafif nemli ve ıslak toprağın bu konuda çok daha başarılı olduğunu gösteriyor çünkü elektrik su sayesinde daha hızlı bir şekilde aktarılıyor.

Suyun elektriği aktaran yapısı elbette ellerimizi yıkarken ve duş alırken de bize yardımcı oluyor. Statik elektriği atabilmek için güzel bir duş alabilir, elektriğin suyla birlikte gitmesini sağlayabilirsiniz. Ancak çok fazla statik elektrik yüklüyseniz metal musluk başlarına dokunurken çarpılma hissetme ihtimaliniz de yüksek. Dilerseniz bir kumaş kullanarak bu metal nesnelere elektrik çarpılmadan dokunabilirsiniz.

Elektrikli cihazları çok uzun süre kullanmak da statik elektrik birikimine neden olur ve bunun yanında gün içinde yoğun stres altında kalmak da elektriklenme kaynağıdır. Zira vücudumuzdaki mekanizmalar ne kadar çok elektrik kullanmak zorunda kalırlarsa birikim de o kadar yüksek olacaktır. İnsan enerjisinin büyük bir kısmının sinirler için elektrik enerjisi üretimine harcandığı es geçilmemeli.

Klimalar ve saç kurutma makinelerinin ise negatif iyonlar yayan versiyonları bulunabiliyor. Bu ürünleri tercih ederek daha fazla elektrik yüküme sahip olmaktan kaçınabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TEPEYE DÖN
Have no product in the cart!
0