ÇİKOLATALI SUFLE NASIL YAPILIR TARİFİ

Sufle ülkemize ait bir tatlı değil ancak giderek bilhassa batı bölgelerimizde daha popüler bir hale geliyor. Ancak onu merak edenler fakat dışarıdan almak istemeyenler için nasıl hazırlanacağına dair bir tarifi yayınlamak da mecburi oldu. Çünkü ne olursa olsun evde özen gösterilerek hazırlanan bir tatlının lezzeti, dışarıdan alınan tatlılardan çok daha iyi oluyor ve bunun yanında daha sağlıklı bir şey yediğinizi de biliyorsunuz. Çikolatalı sufle nasıl yapılır tarifimiz ile size en kolay bir şekilde sufle hazırlamanın inceliklerini göstereceğiz.Çikolatalı Sufle Malzemeleri

  • Yumurta (üç adet)
  • Tereyağı (dört yemek kaşığı)
  • Çikolata (seksen gram, bitter)
  • Toz şeker (üç yemek kaşığı)
  • Un (dört yemek kaşığı)
  • Vanilya (bir paket)
  • Tuz (dörtte bir çay kaşığı)
  • Pudra şekeri (bir yemek kaşığı)

Çikolatalı Sufle Nasıl Yapılır Tarifi

Çikolatalı sufleyi doğru bir şekilde yapabilmek için sufle kaplarınız olması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle suflenizi hazırlamadan önce bir milyonculardan bir kaç tane sufle kabı almanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Alüminyum malzemeden hazırlanan bu kapların fiyatları da bir hayli uygun.

Tatlımızı yapmaya başlarken ilk olarak bitter çikolatamızı küpler halinde kesiyoruz ve daha sonra 3 yemek kaşığı tereyağı ile birlikte kısık ateşte eritiyoruz. Tereyağı ve çikolatamız eridikten sonra sıcaklığının biraz azalması için iki dakika kadar da bekletmemiz gerekiyor.

Şimdi bir kap içerisine yumurtalarımızı ve şekerimizi ilave ediyor, mikser veya karıştırıcı kullanarak iki malzeme de bir krema haline gelene kadar güzelce karıştırıyoruz. Çırptığımız bu yumurta karışımımızın içerisine az önceki çikolata tereyağı karışımını da ekliyor, bunun yanında 3 yemek kaşığı elenmiş un, vanilya ve tuzumuzu da katıyoruz. Tüm malzemeler kabın içerisine eklendikten sonra bir plastik karıştırıcı yardımıyla hepsini yine güzelce ve hızlı bir şekilde karıştırıyoruz.

Sufle kaplarımızı önce tereyağı ile yağladıktan sonra yağın üzerine de biraz un serpiştiriyoruz, ardından unun fazlasını kabı biraz ters çevirerek döküyoruz. Hazırladığımız karışımı sufle kapları içerisine döküyor ancak kapların üzerinde iki parmak kadar bir mesafe kalmasına da dikkat ediyoruz.

Fırınımız 200 derecede ısındıktan sonra sekiz dakika civarında onları pişiriyor, sürenin bitiminde hemen fırından alıyoruz. Odada bir dakika boyunca bekleyen sufleleri ters çevirerek kaplardan çıkarabilir, pudra şekeri serperek misafirlerimize sunuma hazır hale getirebiliriz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.