ERGENLİK DÖNEMİ SORUNLARI

Ergenlik dönemi yani diğer adıyla büluğ çağı herkesin bir dönem yaşadığı ve anne babaları en çok zorlayan dönemlerden bir tanesi. 12-20 yaşları arasında en büyük semptomlarını gösteren bu dönemde elbette yaşanan fiziksel ve duygusal değişiklikler nedeniyle büyük çatışmalar meydana gelebiliyor.

Çocuğu ergenlik döneminde olan aileler hem çocuklarının eğitimini sağlarken hem de kendi eğitimlerini de sağlayarak evlatlarının bu durumdan kendini geliştirmiş ve sorunsuz bir şekilde kurtulmasını sağlamalıdırlar. Buradan en önemli nokta ailelerin çocukları ile doğru iletişim yöntemlerinikullanmaları ve en deli çağlarında onları anlamaya çalışmaları.
Ergenlik dönemindeki yoğun duygu dalgalanmaları, kabul edilme isteği, hayalcilik, artan cesaret ve takdir edilme ihtiyacı anne babaların kafalarını karıştırsa da ergenlik döneminin en önemli sorunlarından birisi olan ruhsal sıkıntıları aşmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Depresyon eğiliminin, özgüven probleminin arttığı, karşı cinsle sorunların meydana geldiği bu ruhsal sıkıntılar genel olarak çok uzun sürmez ve acil bir müdahale gerektirmez. Ancak uzun dönemli depresif bir ruh hali çok daha derin problemlerin işaretçisi olabilir ve bu durumda aileler uzman eğitmenler ve doktorlar ile görüşerek çıkar yolları incelemek zorundadırlar. Bunu yaparken ise yine çocuklarını rahatsız etmeyecek şekilde doğru bir yöntem izlemeliler.

Bu tip psikolojik sıkıntıları aşabilmek için öncelikle çocuğunuza ne kadar değer verdiğinizi hissettirmeniz gerekiyor. Yoksa bu hissi sağlamak için arayışını ev dışına döndürecek olan çocuğunuz çok daha sağlıksız bir şekilde değer sahibi olduğunu öğrenmeye çalışacak, hatta kötü arkadaşlar edinecektir.

Elbette ergenlik dönemini geçiren çocuğunuzun arkadaşları da olacaktır ancak aile bu gibi durumlarda arkadaşlarla görüşmeyi yasaklamak yerine çocuğunun arkadaşçevresini tanıyarak hem gözlemleme olanağı bulabilir hem de yine yasaklamaları kullanmadan kendi çocuğuna arkadaşları konusunda bu gözlemlerini nazikçe iletebilir. Arkadaşlarını yakından tanımanız yaptığınız değerlendirmelerin gerçekçiliği ve ikna ediciliği açısından çok önemlidir.

Nasihatlerden elden geldiğince kaçılması gereken bu dönemde evdeki ortamın sakin ve huzurlu olmasına dikkat edilmelidir. Bu çatışmalı dönemde hem aile ile çocuk arasında hem de ebeveynlerin kendi aralarında sorunlar meydana geliyorsa uzmanlardan destek alınması gerektiği de unutulmamalı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.