DOĞUM İZNİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Doğum izni konusu her bebek sahibi olmak isteyen anne adayının yahut hali hazırda hamile olan kadının aklındaki sorulardan bir tanesidir. Zira pek çok işyeri maalesef bu konuda anne adaylarına doğru bilgi vermez ve bu nedenle boşa giden izinler, farkında olunmayan haklar biraz boşa giderler. Ancak doğum izni ne zaman başlar sorusuna net bir cevap arayanlar için doğum iznine dair bilinmesi gereken her şeyi bir araya getirmeye çalıştık. Unutmayın ki doğum izni her annenin hakkıdır ve bu hakkı size vermeyen bir iş yerinden tam tazminatınızı alarak haklı sebeple istifa etmeniz de mümkündür. Dolayısıyla haklarınızı çok küçümsemeyin ve onların peşinde olmayı unutmayın.
Doğum izni toplamda 16 hafta olarak hesaplanmaktadır bunun 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası ise doğumdan sonra kullanılmaktadır. Ancak doktorun müsaade etmesi halinde doğuma 3 hafta kalana kadar anne adayları çalışmaya devam edebilir, kalan haklarını doğumdan sonrasına saklayabilirler. Lakin 3 hafta kaldığı halde artık çalışmaya devam etmek mümkün değildir ve anne adaylarının bu sürede izne çıkması mecburi hale gelmektedir. Dolayısıyla ben doğum yapana kadar çalışacağım diyen kadınların bunu yapması yasal olarak mümkün değil.

Doğum izni bittikten sonra anne adayları altı aya kadar ücretsiz izin de alabiliyorlar fakat bu sürede maaş alınamadığı için pek çok yeni anne ekonomik sebeplerle çalışmaya geri dönmektedir. Doğum iznine dahil olan 16 hafta boyunca ise maaş almanız gerekmektedir. Yani bu süreçte işvereniniz maaşınızı ödemek istemez veya kesinti yapmak isterse talep edebileceğiniz yasal haklarınız mevcuttur. İzin zamanlarının belirlenmesi için tek yapılması gereken doktordan tahmini doğum zamanına dair bir rapor almaktır.

İzni alabilmek için ilk olarak doktorunuzdan hamile olduğunuza dair bir rapor almanız ve bu raporu iş yerine teslim etmeniz gerekiyor. Doktorun belirlediği tahmini doğum zamanı da iş yerine bildirilmeli ve hangi tarihlerde izne çıkılıp hangi tarihlerde izinden dönüleceğine dair gerekli bilgiler iş yerinin insan kaynakları birimine yazılı olarak bildirilmeli. Pek çok işyeri sigortaya gerekli bildirimleri kendisi veriyor ancak bazı anne adaylarının sigorta işlerini kendileri de halletmeleri gerekebilir. Bu bilgi için iş yerinize başvurmanız uygun olacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.