Bebekler Neden İshal Olur?

Daha çok doğumu takip eden 6 ay içinde bebeklerde görülen ishal, çoğu zaman viral bir enfeksiyon yüzünden etkisini gösterir. Bebeğin yediği besinlere karşı hassasiyet geliştirmesi veya çok fazla meyve yemesi gibi durumlar da ishali tetikleyebilir. Keza bazı ebeveynler diş çıkarmanın ishale sebep olduğunu da söylüyor.
Bebeklerde genelde ateşle etkisini gösteren, kusma ve iştahsızlığa sebep olan ishal birkaç gün boyunca bebekleri rahatsız eder. Bazı durumlarda hastalığın 2 hafta kadar etkili olduğu da görülebiliyor. Dehidrasyon, yani vücudun aşırı su kaybetmesine yol açan ishale karşı gereken önlemler alınmazsa çok daha tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Dehidrasyon nedir, nasıl anlaşılır?

Bebeğinizin sulu dışkı yapması, vücuttaki suyun kayba uğradığı anlamına gelir. Eğer dehidrasyona zamanında önlem almak istiyorsanız, aşağıdaki belirtileri mutlaka takip etmenizde fayda olacaktır:

  • Baygın gözler, hamur gibi yumuşayan cilt
  • Derinin veya dudakların kuruması
  • Umursamazlık, bebeğin çağrılara tepki vermemesi
  • Gözyaşı olmadan ağlama
  • Bıngıldağın batıklaşması
  • El ve ayak renklerinin soluklaşması
  • İdrarın koyu sarı renge bürünmesi

Bunlar gibi belirtileri bebeğinizde gözlemlediğiniz anda hemen aile hekiminize başvurarak gerekli tedavileri minik yavrunuzun almasını sağlayın.

İshal nasıl anlaşılır?

Yenidoğan bebeklerin her gün farklı renk ve koyulukta dışkıladığını gören ebeveynler çoğu zaman şaşkınlığını gizleyemiyor. Bazen günde 5 kez değiştirmek zorunda kalan bebekler oldukça geniş bir yelpazede dışkılarlar. Bu yüzden bir bebeğin ishal olup olmadığını anlamak her zaman için kolay olmayabilir. Ancak bebeğinizin normal zamanlardaki dışkısının nasıl göründüğünü ve koktuğunu biliyorsanız, ishal olduğunu kolayca fark edebilirsiniz.

Genelde anne sütü emen bebekler hemen her emzirmeden sonra ishal olurlar. Mideleri dolduğu için bağırsakları hızla çalışan bebeklerin ishal olmasını engellemek için mümkün mertebe sırtına hafifçe vurarak rahatlamasını sağlamanızda fayda olabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TEPEYE DÖN
Have no product in the cart!
0