Doğal elma sirkesi nasıl yapılır?

Elma sirkesi birçok faydası ile biliniyor. Günümüzde yiyecek maddelerinin içinde kimyasal maddeler kullanımı insanları kendi yaptıkları doğal ürünleri kullanmaya itiyor. Peki doğal elma sirkesi nasıl yapılır? İşte evde doğal elma sirkesi yapılışı…
Ağız kokusunda, saç bakımına kadar farklı faklı faydaları olan elma sirkesini haberimizde yer alan tarif ile kolayca doğal bir şekilde yapabilirsiniz. İşte “Elma sirkesi nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı ve faydaları…

ELMA SİRKESİ NASIL YAPILIR?

2 adet elmanın kabuğu
750 ml temiz içme suyu
Bir çay kaşığı şeker
Bir çay kaşığı tuz
1 lt’lik cam kavanoz

ELMA SİRKESİ YAPILIŞI

Elmaların kabukları biraz kalınca soyulur ve kavanozun içine bırakılır. Daha sonra su, şeker ve tuz eklenerek kavanozun ağzı kapatılır. Bir süre şeker ve tuz eriyinceye kadar çalkalanır. 10 gün ışık almayan karanlık bir yerde bekletilir.

ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI

Kullandığımız şampuanlar bir süre sonra saçlarımızı cansız gösterir. Saçlar kuru ve bakımsız gözükmeye başlar. İşte bu durumda bir kaşık elma sirkesini 1 bardak ılık suya karıştırın. Şampuan sonrası bu karışım ile saçlarınızı yıkayın. 2 dakika kadar bekleyin ve saçları su ile durulayın. Saçlarınızın bakımlı ve parlak olduğunu göreceksiniz. Üstelik, saçlarda kepek oluşumu da engellenecektir.

Sirke gözenekleri sıkılaştırır ve yüzde olan tüm kiri yağı alır. Bu nedenle bir pamuğa dökülen elma sirkesi ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Ayrıca 1 kaşık sirke 1 kaşık su ile karıştırılıp, 2 aspirin ezilerek oluşan karışım cilde kullanıldığında ciltte olan sivilce ve izleri yok olmaktadır.

Koltuk altı temizlendikten sonra bir pamuğa dökülen elma sirkesi ile silinirse ter kokusu oluşmamaktadır. Sirke, antibakteriyal olduğundan koltuk altında bakteri üremesine izin vermemektedir.

Kötü bir ağız kokunuz varsa, 1 kaşık sirke olan bir bardak su ile gargara yapın. Boğaz ve dil altında oluşan bakteriler ölecektir ve kötü koku yok olacaktır.

Ayağınızda kötü koku varsa, ayaklarınızı sirkeli ılık suda 15 dakika kadar bekletin. Kötü koku yok olacaktır. Ayrıca, ayakkabıların içine sirkeli pamuk koymak, kötü kokan ayakkabılarda oluşan bakterileri öldürür.

Bacaklarınızda varis oluşumu varsa, elma sirkeli suya batırılan bir havlu ile bacaklarınızın varisli kısmını sarın ve yaklaşık 25 dakika kadar bekletin. O gece rahat uyursunuz ve varislerin hızını yavaşlatırsınız.

Güneşte çok kaldınız ve yanıklarınız oluştuysa, ıslak bir beze elma sirkesi dökün ve yanık olan bölgeye uygulayın. Ağrınız hafifleyecektir.

Banyo yaparken 1 bardak elma sirkesi suya eklenirse, vücudunuz dinlenecek ve toksinlerden arınacaktır.

Evcil hayvanınızın üzerine yerleşen pirelerden kurtulmak için, 1 ölçü elma sirkesi ile 1 ölçü suyu karıştırın ve hayvanın kürküne sprey ile sıkın. Pireler 1-2 gün içinde yok olacaktır.

Bulaşık makinesinde elma sirkesi deterjan olarak kullanılabilir. Klozetin içine dökülen elma sirkesi 1 gece bekletilip, ertesi gün temizlenebilir. 1 ölçü elma sirkesi ile 1 ölçü su karışımı ile fırın, buzdolabı temizlenebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.