Lazer Epilasyon Zararları

Epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmak için en etkili çözümdür.  Kıl köklerine uygulanan ışık atışlarıyla kıl kökleri zayıflatılarak yok edilmektedir. Böylelikle vücudunuzda istemediğiniz tüylerden kısa sürede tamamen kurtulabilirsiniz. Lazer epilasyonun ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek zararları olduğu kanıtlanmamıştır, cilt yapısına göre değişiklik gösteren yan etkileri olabileceğini söylemek daha doğru olacaktır. Her cilt tipi birbirinden farklıdır, hassas ciltlerde lazer epilasyonun yan etkilerine daha sık rastlanmaktadır.
Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Nelerdir?

Lazer epilasyon sonrasında ciltte farklılıklar gözlemlenebilir, yanma, leke ve kızarıklık oluşabilir. Buz Lazer’in soğutucu özelliği sayesinde bu yan etkiler görülmemektedir. Genel olarak bu etkiler kalıcı değildir, epilasyon uygulamasının hemen ardından gözlemlenen yan etkilerdir. Hassas ciltlerde bu süre biraz daha uzun olabilmektedir, kızarıklık ya da lekeler birkaç hafta kalabilmektedir. Bu durumda lazer epilasyon yaptırırken cildinize uygun derece ayarlanarak epilasyon uygulanmalıdır. Epilasyon yaptırmaya karar verdiyseniz mutlaka güvenilir merkezleri tercih etmeli ve güzellik uzmanlarının yönlendirmesiyle epilasyon yaptırmalısınız. Son teknoloji buz lazer ile diğer yöntemlerde karşılaşacağınız yan etkiler ortadan kalkmaktadır.

Lazer epilasyon uygulanmadan önce ve sonra kişisel bakım ve hijyene dikkat edilmesi gerekmektedir. Epilasyon yaptırılacak bölgede enfeksiyon, yara, iltihap gibi sağlık sorunları varsa o bölgelere lazer epilasyon uygulanmamalıdır. Bu durumda yapılan epilasyon ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir, bu sebeple mutlaka doktorunuza danışarak epilasyon yaptırmaya karar vermelisiniz. Epilasyon sonrasında ise, direkt güneş ışınlarından kaçınılmalıdır, epilasyon yapılan bölgenin direkt ışığa maruz kalması ciltte leke ve soyulmalara yol açabilmektedir. Bu sebeple koruyucu güneş kremi kullanmadan güneş ışığında çok uzun süre kalmamalısınız. Epilasyon sonrasında en az 5 saat kadar süreyle duş almamalı ve epilasyon yapılan bölgeye su temas ettirilmemelidir.

Buz Lazer ile epilasyon vücudun tüm bölgelerine yapılabilmektedir. Genital bölgeye yapılan epilasyonun yumurtalık yada rahim kanallarına zarar vermediği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Genital bölgeye hiçbir yan etkisi bulunmamakta olup, epilasyon yaptırmadan önce kadın doğum uzmanınıza danışarak farklı bir sağlık probleminiz varsa epilasyon yaptırmaya engel olup olmadığını uzman hekiminizden öğrenebilirsiniz.

Lazer epilasyon için yapılabilecek en önemli uyarı hamilelerin asla epilasyon yaptırmaması gerektiğidir. Gebelik sürecinde epilasyonun ciddi zararlar verebileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Lazer epilasyon yaptırmadan önce cilt yapınız, cildinize uygun cihaz ayarları ve farklı sağlık problemleriniz varsa bunlara etki edip etmeyeceği mutlaka araştırılmalıdır. Bu sebeple güvenilir cihaz ve güzellik merkezlerini tercih etmelisiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.