Bel Fıtığı Başlangıcı

Bel fıtığı başlangıcı, başlangıçta bel fıtığında kıkırdak henüz çevresinde olan kapsülü yırtmaz. Sadece bir balon misali sinire baskı uygulamaya devam eder. Yani başlangıç aşamasında kapsül yırtılarak kıkırdak omurilik kanalına çıkmaz. Kıkırdağın içindeki yumuşak çekirdek yerinden oynamaz, ancak kaymaya başlar. Başlangıç aşamasındaki bel fıtığının tedavisi ameliyatsız yapılabilir. Bu tedavi yöntemlerinin başında, elle yapılan tedaviler gelmektedir. Ancak bu tedavi bir masaj uygulaması değildir. Sağlık Bakanlığının onayladığı tıbbi tedavilerin arasında kabul edilen manipülasyon yöntemidir. Bu tedavinin tecrübeli doktorlar tarafından uygulanması gerekir.
Bel fıtığında başlangıç safhası: Bel fıtığındaki tedavi fıtıklaşmanın yani disk denilen elastik maddenin bacağa doğru giden sinirlere yaptığı baskının derecesine göre uygulanır. Hastada sadece bel ve bacak ağrısı oluyorsa, bu bölgelerde herhangi bir uyuşma, güç kaybı ya da hareket kısıtlılığı bulunmuyorsa, bel fıtığının başlangıç aşamasında olduğu kabul edilir. Bu durumda hastaya kas gevşetici ilaç tedavisi, yatak istirahati yapması ve belini zorlamayan hareketleri yapması tavsiye edilir.

Bel fıtığı başlangıç aşamasında hastalara tavsiyeler

  • Bu durumda olan bel fıtığında, hastalar 1-2 kg aşan ağırlık kaldırmamalıdır
  • Hastanın öne, yan doğru eğilmesi ve belini bükmesi yasaklanır. Yerden herhangi bir şey alınacaksa, mutlaka dizlerini kırarak ve çömelerek bunu yapmaları gerekir.
  • Hastalar oturma sırasında çok yumuşak koltukları tercih etmemeli, oturduğunda belini bir yastıkla desteklemelidir. Oturma süresi 20 dakikadan daha fazla olmamalıdır. Mesleği gereği oturması gereken hastalar ise, her 20 dakikada bir ayağa kalkıp yürümelidir. Araç kullananlar ise, yine her 20 dakikada bir arabalardan inerek dolaşmalıdır.
  • Hastalar yukarıdan bir şey alırken uzanmamalıdır. Bunu bir iskemlenin üzerine çıkarak ya da merdivenle yapmaları gerekir.
  • Hastaların  bel bölgesini her zaman sıcak tutması, havalandırma önünde, klima ve açık pencere önünde durmamaları gerekir.
  • Eğer bel ve bacak ağrısı oluyorsa, hastaların stresten uzak kalması tavsiye edilir. Çünkü stresin artması demek, bel fıtığının ilerlemesi demektir. Evde olan hastalar yatak istirahati yapmaya özen göstermelidir.
  • Halk arasında sert zeminde yatılmasının iyi olacağı sanılır. Ancak bu gerçekte hastalar için zararlıdır. Hastanın kaliteli yaylı bir yatak tercih etmesi ve rahat edeceği bir pozisyonda yatması tavsiye edilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.