Bel Fıtığı Fizik Tedavisi

Bel fıtığı fizik tedavisi, İlk olarak bel fıtığı tespit edildiği zaman hastanın iyileşmesine yardımcı olmak için birtakım ilaçlar verilir. Bel fıtığının başlangıç aşamasında yani akut adı verilen dönemde istirahat ile birlikte ödem azaltıcı ilaçların kullanımına başlanır. Bel fıtığının ilk günlerinde istirahat ile birlikte 20 dakika sürecek şekilde ve 2 saat ara verilerek günde birkaç kere yapılacak soğuk uygulaması ön fizik tedavi uygulaması yerine geçecektir. Akut dönemi yani başlangıç aşamasından sonra hasta olan kişi ev ortamında sıcak uygulamalara başlayabilir ya da isteğe göre soğuk uygulamalara devam edebilir. Başlangıç için yapılan tedavinin ardından hasta olan kişide yeterli iyileşme olmadığı takdirde daha geniş bir fizik tedavi yöntemlerinin kullanıldığı tedavi aşamasına geçilmelidir. Bel fıtığının başlamasının ardından ilk günler atlatıldıktan sonra fizik tedavi hasta olan kişinin iyileşmesine oldukça katkı sağlayacak tedavi yöntemi grubudur.

Bel çekme yöntemi adı verilen tedavi yöntemleri fıtığın ne durumda olduğunu bilmeyen ve bunun araştırılmasını yapmayan kişiler tarafından kesinlikle yapılmamalıdır. Bel çekme yöntemi fizik tedavi yöntemleri içinde traksiyon cihazı olarak el altında bulunan bir cihazdır. Uygun olan bel fıtığında kullanılması gerekmektedir. Hastada bel kayması, ileri derecede kemik erimesi ve sinirin üzerine baskı yapan bir fıtığın olmadığından emin olunduğu zaman uygulanması gereken bir yöntemdir. Diğer bir yöntem olarak ise bardak çekme yöntemi bulunmaktadır. Bardak çekme yöntemi ev ortamında evdeki bireylerin biri tarafından sadece kas spazmı varsa onu çözmeye yardımcı olmak amacı ile yapılabilir. Bel fıtığının iyi olması için değil ona neden olan kas spazmının neden olduğu ağrıyı azaltmak için fayda sağlamaktadır. Fizik tedavi uygulamaları içinde bardak çekme işlemi gören vakumlu aletler de bulunmaktadır.Fizik Tedavi Ağrı Yapar Mı ?
Fizik tedavi başlangıcında bazı hastalar ağrılarının normalden daha da fazla olarak arttığını söylemektedirler. Ancak bu durumun bilimsel bir açıklaması bulunmamaktadır. Hastanın durumda fizik tedaviden dolayı biraz değişiklik olmuş olabilir hastada bulunan ödem ve enflamasyon artmış olabilir. Bu süreçte sabırlı bir şekilde tedaviye devam edilmesi gerekmektedir. Tedaviye devam edildiğinde hem verilen ilaçların hem de fizik tedavinin etkisi yavaş yavaş kendini gösterecektir. Hastada ağrı artışı olduğu zaman hastanın doktor tarafından tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir. Hastaya uygulanan fizik tedavinin etkisi 1 hafta sonra kendini gösterecektir. Yaklaşık olarak 2 hafta içinde oluşan ağrıların azalması beklenir. Ağrı gittikçe artıyor ise hastanın tekrar değerlendirilmesi ve ona göre tedaviye devam edip etmeyeceği ve bununla ilgili karar verilmesi gerekmektedir.
Fizik Tedavisi Nasıl Yapılır?
Fizik tedavi yöntemi kombine olarak uygulanan bir yöntemdir. Hasta olan kişiye bir seri olarak sıcak ve soğuk uygulamalar yapılarak bu şekilde tedavi başlanır ve ödem ve spazmı çözerek, kanlanmayı, dokunun beslenmesini arttıracak ajanlar ile devam edilir. Hastada görülen ağrılar azaldıktan sonra hastaya korunma yöntemlerinin ve kasları kuvvetlendirmek için egzersizlerin öğretilmesi ve hastanın da öğretilen bu egzersizleri uygulaması gerekmektedir. Ayrıca hastanın tedavisi bittikten sonra ve iyileşme gerçekleştikten sonra spora teşvik edilmeli ve hasta düzenli olarak spor yapmalıdır. Bunun yanı sıra sırt kaslarını kuvvetlendirerek ve aynı zamanda karın kaslarını da kuvvetlendirerek doğal korse oluşturulmaya çalışılır. Karın ve sırt kaslarını kuvvetlendirecek kas kısalmalarını geri çevirecek germe egzersizleri oldukça uygundur. Spor olarak hata olan kişilere yürüyüş, yüzme, bisiklete binme ve pilates önerilebilir.
Fizik tedavi fıtığı geçirir mi?
Fizik tedavi yıpranmış vücuda yeniden fonksiyon ve güç kazandırmayı, hastayı yeniden sağlıklı hale getirmeyi hedefleyen bir tedavi yöntemidir. Fıtık tedavisinde hastada ayak duramama, idrar kaçırma gibi durumlarda acil ameliyat gerekir. Eğer bu gibi acil durumlar söz konusu değilse, istirahat ve ilaç tedavisinden yanıt alınamıyorsa şikayetleri gidermek amacıyla fizik tedaviye başvurulabilir. Fizik tedavi yöntemi fıtık tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Tedavide sıcak, soğuk, ışık, elektrik akımları ve hidroterapi gibi fiziksel uygulamalar kullanılır. Bu uygulamalar sayesinde hastanın ağrılarını azaltmak, eklem hareketliliğini arttırmak ve hastanın günlük aktivitelerini gerçekleştirebilir duruma getirmek hedeflenir. Fıtık tedavisinde ameliyat en son düşünülen tedavi yöntemidir. Hastalar fizik tedavi ve uygun ilaçlarla büyük oranda eski sağlıklarını tekrar kazanabilirler.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.