Nikola Tesla Kimdir? Hayatı ve İcatları Nelerdir?

Nikola Tesla Kimdir?

Sırp kökenli olan Amerikalı mucit Nikola Tesla kimdir? Döneminin çok ilerisinde olan mucit dünyayı kökten değiştirecek icatlara imza attı. Günümüzde Nikola Tesla’nın hala bilinmeyen ya da kullanılmayan birçok icadı bulunur. En büyük buluşları Tesla bobini ve kablosuz elektrikiletimidir. Mucit, fizikçi ve aynı zamanda elektro fizik uzmanı olan nikola tesla kablosuz elektrik iletimini ilk olarak Chicago‘da düzenlenen Columbia fuarında dener ve başarılı olur. 1943 yılına kadar, yirmi altı ülkede kendi patenti olan üç yüze yakın icadı bulunan Nikola Tesla’nın icatlarından birçoğu anlaşılamamıştır.Nikola Tesla Hayatı

Dünyanın en büyük dahilerinden bir tanesi, 10 Temmuz 1856 tarihinde, Sırbistan’ın Smiljan kasabasında dünyaya geldi. Babası inançlarına bağlı sade bir yaşam süren bir papazdı. Annesinin ise okuma yazması yoktu, ancak etrafında küçük ev aletleri tasarlayan mucit olarak tanınıyordu. Babası Tesla’nın iyi bir papaz olmasını istiyordu. Ancak annesi buna şiddetle karşı çıkıyordu. Nikola Teslaannesinin gözünde bir dahiydi ve yeteneklerini ilk fark eden de annesi olmuştu.

Ancak genç Tesla çoktan kararını vermişti. Mühendislik okuyacaktı. Babasını her ne kadar ikna edemese de, yakalandığı ölümcül hastalığı sırasında isteğini bir kez daha babasına tekrar etmişti. Babası oğlunun içinde bulunduğu duruma dayanamadı ve isteğini kabul etti.

Zaten annesinin desteğine de sahip olan mucit, fizik ve matematik alanlarında bilgisini kısa sürede artırdı. İlk eğitimini Graz’daki Politeknik okulunda alacaktı. Çok heyecanlıydı, belki de Nikola Tesla kimdir? Sorusunun cevabı eğitim hayatında gizliydi.

Nikola Tesla’nın ailesinde kendisinden başka beş kardeşi daha vardı. Bunlardan Dane genç mucidin ağabeyi idi, ancak o beş yaşında iken öldü. Güneşli bir günde ailesinin bile öngöremeyeceği bir kazada kaybetmişti abisini. Dane, ata bindiği sırada düştü ve çok fazla yaşamadı. 12 yaşında abisini kaybeden Nicola Tesla, psikolojik olarak yıpranır ve kendisine kısa süreli şizofreniye yakın belirtiler gösterdiğine dair tanı konur. Kısa sürede bu bunalımı atlatmayı başarır.

Graz‘daki eğitiminde nikola tesla elektrik üzerine bilgisini artırır, ancak kişisel özelliklerinden dolayı üçüncü sınıfta okulu bırakmak zorunda kalır. Tesla geçirdiği bunalımların etkisi ile ailesini terk eder ve oto mühendislik firmasında çalışmaya başlar. Bunalımlı dönemlerini atlattıktan sonra babasının isteği üzerine Prag şehrinde bulunan Charles Ferdinand Üniversitesi‘nde eğitime başlar.

Üniversite eğitimi babasının ölümü üzerine yarım kalacaktır. Bir yaz dönemi burada eğitim gördükten sonra ayrılır ve 1882 yılında Paris‘e yerleşmeye karar verir. burada Continental Edison firmasında işe başlar. Bu firma Thomas Edison‘un fikirlerini avrupa çapında yaymak için kurulmuş bir firmadır. Nikola Tesla hayatı ciddiye alan diğer mucitler gibi burada da kendisini geliştirmeye başlar. Akım motorları ve dinamolar ile ilgili tecrübelerini burada geliştirir. Edindiği tecrübeler sayesinde ilk icadını burada yapar ve ilk icadıregüle edici kontrol cihazlarıdır. Nikola Tesla icatları bununla sınırlı kalmayacak ve hız kazanarak devam edecekti. Pariste Tesla, indiksüyon motorları üzerinde de çalışmaya başlar ve dönen manyetik alanlar ilgisini çeker.

Genç ve yetenekli mucit Paris’te bulunduğu sıralarda dünyaya açılmak ister. Bu yüzden anadili olan Sırpça ve Almancanın yanında; ingilizce, fransızca ve italyancayı da öğrenir.

Nikola Tesla İcatları

Tesla ilk olarak icatlarına Paris’te çalıştığı dönemlerde başlar. Edison’un avrupa’daki firması olan Continental Edison firmasında çalıştığı dönemlerde regülatörü icat eder1884 yılında eski patronu Charles Batchelor‘un tavsiyesi ve referans mektubu ile Amerika’ya gider. Edison Tesla karşılaşması ilk olarak burada olacaktır.

Newyork’a gelen Tesla Edison makine işleri adlı şirkette referans mektubu sayesinde çalışmaya başlar. Referans mektubunda “iki büyük adam tanıyorum; biri sensin, diğeri de bu genç adam” yazıyordu.

Thomas Edison’un firması, Pearl Caddesi‘nin aydınlatma görevini üstleniyordu ancak 110 volt doğru akım ile çalışan aydınlatma sistemi, uzak mesafeler için yetersiz kalıyordu. Nikola tesla burada bir süre basit elektrik işlerini yaparak çalıştı. Görevinin dışında şirketin cihazlarını inceliyor ve cihazların tasarım değişiklikleri ile ilgili önerilerde bulunuyordu.

Doğru akımla çalışan jeneratörlerin verimsiz olduğunu görmüştü ve bu konuda Thomas Edison ile görüşmüştü. Kafasındaki icatlardan bir tanesi olan alternatif akım ile ilgili düşüncelerini nikola tesla edison ile yaptığı bir konuşmasında açıklamaya çalışır ancak, gereksiz teoriler ile vakit kaybetmemesi yönünde öğütler alır.

Bu konuşma sonrasında Nıkola Tesla aynı zamanda akımlar savaşını başlatmıştır.

İlk Hidroelektrik Santrali Denemeleri

Nicole Tesla “Güç elde etmek için Niagara Şelalesini kullanacağım” dedi heyecanla. Bunun gibi birçok nikola tesla sözleri daha sonrasında mucit tarafından söylenecekti. Aslında şelalenin gücünü kullanmak ve muazzam oranda enerji elde etmek mucidin çocukluk hayaliydi. Westinghouse firmasının da yardımı ile niagara şelalesinde hidroelektrik santrali yapımına başladı. Her ne kadar da bazıları ona inanmasa da, Nicola Tesa yaptığı çalışmaya tam olarak güveniyordu. Çok az da olsa ona inananlarda vardı.

Nikolo Tesla hayaline çalışmaya başlamasından beş yıl sonra kavuşacaktı. 1896 yılında Niagara şelalesinde üretilen elektrik, 40 kilometre ilerde bulunan Buffalo şehrini aydınlatmayı başarmıştı.

Nikola Teska buradaki başarısının ardından şehirdeki jeneratör sayısını artırdı ve birkaç yıl sonrasında New York şehrini de aydınlatmaya başladı. Tesla’nın hayatı bu başarısından sonra değişecekti ve Edison’a karşı kazandığı ilk zaferi de bu başarısı olacaktı. Bu başarıdan sonra Edison çaresizce bütün sistemini alternatif akıma göre yeninden düzenlemek zorunda kaldı.

Sınırsız Enerjiyi Arayış

Nikola Tela ilhamlarının birçoğunu doğadan ve eski felsefelerden alıyordu. Hayalleri arasında yenilenebilir ve sınırsız enerjinin kontrol altına alınması ve verimli kullanılması yatıyordu. Ancak bunun için kusursuz bir mekanizma yaratmak gerekiyordu.

Nicol Tesla hayalini kurduğu yenilenebilir enerjinin kullanılması ile fosil yakıtlara olan ihtiyacın biteceğini, o zamanlar görmüştü. Fosil yakıtların gezegene geri dönüşü olmayan zararlar verdiğinin farkına varmıştı.

Kablosuz elektrik iletimi ( witricity ), mucidin hayali aynı zamanda en büyük buluşlarından bir tanesi olacaktı. 1890 yılında Nikola Tesle, elektriği kablo olmadan hava yardımı ile iletmeyi başardı ve ilk deneyini, 40 kilometre uzaklığa yerleştirdiği 200 adet ampulü kablo kullanmadan başarı ile tamamladı.

Günümüzde hala mucidin bunun nasıl başardığı bilinmiyor. Çünkü Nikola Tasla icatlarının çoğunu kağıda dökmez, bir kısmını zihninde taşırdı.

Kablosuz ampul yakma deneyi ilk olarak mucidin Colorado Springs bölgesine yerleşmesi ile başladı. Burada çok kötü hava şartları hüküm sürüyordu. Sürekli ortaya çıkan yıldırımları mucit uzun bir zaman boyunca izledi. Aslında mucidin daha önceden farkına vardığı şey, iyonosfer tabakasında enerjinin iletildiğiydi. Bu tabakada hava yoğunluğu az olduğu için iyonosfer tabakası daha iletken bir yapıya sahipti. Mucit aynı şeyin bu atmosfer tabakasına gerek kalmadan yapılabileceğini görmüştü. Bu süreci taklit etmek için, tesla jeneratörü adı verilen ve kendi icadı olan bir makine yaptı. Gerçekten de bu jeneratör sayesinde büyük bir yıldırım üretmeyi başardı.

Nikola Tesla kablosuz elektrik üretimi konusunda büyük bir adım atmıştı. Mucidin deneyi sırasında büyük bir gürültü ile yakınlardaki kasaba aydınlanmıştı. Ayrıca aşırı yüklenmeden dolayı kasabadaki elektrik sistemi kullanılamaz hale geldi. Elektriğin kablosuz taşınabilmesibu deney sayesinde başarılmıştı.

Tesla türbini nedir? Sorusunun cevabı en yakın meslektaşları da merak ediyordu. Türbin mucidin wireless elektrik ya da kablosuz elektrik iletimi için icat ettiği makinelerden bir tanesiydi. Çalışma prensibi ise oldukça basitti. Türbinde birbirine yakın olan ve üst üste dizilmiş diskler bulunuyordu. Hava akımı bu diskler arasından geçiyor ve disk bloğunun dönmesi sağlanıyordu. Elektriğin babası bu buluşu ile elektriğe bir kez daha hükmedebildiğini gösteriyordu.

Robotun İcadı Tesla ile Başlıyor

Nicola Tesla projeleri arasında o dönemin gazetecilerinin yakından şahit olduğu ve şaşkınlıklarını gizleyemedikleri radyo kontrollü tekne deneyidir. Mucit deneyini onlarca gazetecilerin gözü önünde oyuncak bir tekneye yerleştirdiği verici ile gerçekleştirdi ve tekneyi uzaktan kontrol etmeyi başardı.

Nicola Tesla icatları arasında patent alan icatlardan bir tanesiydi. Mucit bu icadı ile günümüzde geliştirilen ve insana benzeyen robot çalışmalarının da ilk adımını atmış oluyordu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.