Tek Tanrıya İnanan Tek Mısır Firavunu Akhenaton’un Gizemi

Kimisi Hz. Yusuf olduğunu iddia ederken kimisi de Hz. Musa’nın o olduğuna inanıyor. Kimdir bu Akhenaton

Mısır’ın Tüm Tanrılarını Terk Etti

IV.Amenhotep olarak tahta çıkar çıkmaz Mısır’ın tüm tanrılarını yasaklayarak halkına her şeyin yaratıcısı olan, tek tanrıya tapma emri verdi. Ölümünden sonra, rahipler halkı eski çok tanrılı dine tekrar döndürürken, onunla ilgili her şeyi silip adeta tarihe gömmek istediler.
Achenaton’un Tanrısı, Belirsiz Ve Suretsiz Olan, Herşeyin Yaratanı Aton’dur

Eski Mısır’da 2000 civarında tanrıya tapılıyordu. IV.Amenhotep ise sadece bir tanrı olduğunu düşünüyordu. Tahta çıktığında adını Akhenaton olarak değiştirdi. İsminin anlamı tek olduğuna inandığı ve  Aton ismini verdiği tanrısının hizmetkarı anlamına geliyordu.

Tüm Putları Kırdırdı

Ülkedeki tüm putları kırdırdı ve halkından tek tanrı Aton’a tapmalarını istedi. Kralların tanrı olmadığını kanıtlamak için zaman zaman halkın içine çıktır. Diğer firavunların aksine heykellerini abartılmadan, doğal haliyle yaptırdı ve abartılı resim yapmayı yasakladı.

Tanrısına Sadakatle Bağlıydı

Ananın karnında çocuğa Sen hayat verirsin. Sen ana rahminde dahi çocuğu besleyensin. Ne zaman civciv kabuğu içinde bağırsa, sen ona hayat vermek için nefes verirsin. Ey Tanrım, senin ne kadar çok eserlerin vardır. Bu sözler Akhenaton’a ait.

Tanrısı Aton İçin Yeni Bir Şehir Kurdu

Çok kuvvetli olan rahipleri başkent Teb’de bırakarak halkıyla beraber 300 km uzakta Amarna da Akhetaton isimli yeni bir şehir kurdu. Kısa sürede tanrı Aton için tapınaklar inşa ettirdi.

Yusuf Peygamber Dedesi miydi?

Akhenaton’un annesinin babası olan Yuya kraliyet ailesinden olmamasına rağmen krallar vadisine gömülmeye layık görülecek kadar değer verilen bir vezirdi.  Mısırlı tarihçi Ahmed Osman’a göre Yuya Mısır’ı açlıktan kurtaran Hz. Yusuf’tan başkası değildi ve Akhenaton dedesinin izinden gitmişti.

Tanrı Aton’un adının Akhenaton’un babası III. Amenhotep zamanında diğer tanrılardan ayrılarak öne çıkarılmaya başlandığı biliniyor. Bununda o dönem vezir olan Yuya yani Yusuf Peygamberin etkisiyle oluştuğu ve Akhenaton’un dedesinin izinden giderek halkının tek tanrı olan Aton’a tapmasını istediği iddia ediliyor.

Hz. Musa Akhenaton Olabilir mi?

Bazı araştırmacılar öyle olduğunu iddia ederken, uzmanların çoğu dönem olarak aralarında yüzyıllar olduğunu bu yüzden imkansız olduğunu söylüyorlar.

Krallığı 15 Yıl Sürdü

Akhenaton öldükten sonra halkı rahiplerin baskısıyla birlikte tekrar eski dinine dönmüştür.  Tek tanrısı adına kurduğu şehir terk edilmiş, ismi yazılı her anıttan çıkarılmış, unutulması için nesiller boyunca çaba sarfedilmiştir.

Tanrı Uludur ve Tekdir

Akhenaton’un ağzından yazılan bu yazı size çok tanıdık gelecek. “Tanrı Uludur, birdir, tektir. Hiçbir şey yokken o vardı. Her şeyi o yarattı. Varlığı ezelden beri süregelen ve ebediyete kadar sürecek.”
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.