Hayatınızdan çıkarmanız gereken 5 insan tipi

Sizlere, aslında hayatımızda olmaması gereken, hayatımızdan çıkarmamız gereken, hayat enerjimizi söndüren 5 insan tipinden bahsetmek istiyorum. Bazı insanlar vardır ki, hayatımızda çok yakınımızdadırlar ve biz bu insanlara dost deriz. Bu dost dediğimiz insanların bir kısmı bize, bir düşmandan daha çok zarar verebilirler. Bu kişiler hayat enerjimizi çalarlar, hevesimizi söndürürler, hayat ışığımızı söndürürler. İşte bunun için ben sizlere hayatımızdan çıkarmamız gereken insan tiplerinde bahsedeceğim.

Oyunbozanları hayatınızdan çıkarmaya bakın!

Hayatımızdan çıkarmamız gereken insan tiplerinden bir tanesi, oyunbozan tiplerdir. Bu oyunbozan tipler, sözlerine sadık olmayan, bizim zamanımızı çalan insanlardır. Buluşmak istersiniz, sizi bir saat bekletirler. Bir söz verir, sözünü tutmaz. Beraber bir plan yaparsınız her zaman planı yarıda bırakır. Bunu bir kere değil, üç kere değil, beş kere değil, sürekli yapar. Bu artık onun huyu gibi olmuştur. Bu kişiler hem zamanınızı çalar hem de güveninizi suiistimal eder. Bu insan tipinin hayatımızda pek de yeri olmaması gerekir diye düşünüyorum.

Kendisiyle övünen insan enerjinizi sömürür!

Hayatımızda yer vermememiz gereken bir diğer insan tipiyse her zaman kendini öven, her zaman böbürlenen insanlardır. Bu tipler hayatta sanki bir tek kendileri başarılı olmuş gibi, sanki başka hiç kimsenin bir başarısı yokmuş gibi, bütün konuşmaların konusu kendileridir, kendilerinin yaptığı, ortaya koyduğu başarılardır. Oturursunuz, bir yerde sohbet edeceksinizdir; bir başlar, aldığı arabanın en iyi araba olduğu, çalıştığı işin en iyi iş olduğu, yaptığı evliliğin en iyi evlilik olduğundan bahseder durur. Bir süre sonra sizin beyninizi sulandırmaya başlar. Eğer ki çevrenizde böyle bir insan varsa, muhtemelen bu kişi bir süre sonra hayat enerjinizi çalacaktır ve bu insanla gerçek bir iletişim kuramazsınız. Onun tek derdi hayatta başarılarını anlatacağı bir nesne bulmaktır. Bu sebeple böyle bir tipe de hayatımızda yer vermememiz gerekir.

Negatif insanların bir faydası olmaz!

Dikkatlice kaçınmamız gereken bir diğer insan tipiyse her şeye kötü tarafından bakan negatif insan tipidir. Benim de negatif bakış açısı yüklü bir arkadaşım vardı. Bir gün ben arabamı değiştirmiştim, yeni bir araba almıştım arkadaşlarım geldi. Bu negatif tip ellerini arkaya bağlayıp arabanın yanında tekerleğe iki tekme attı ve “ya, bu araba çok yakar, beş para etmez” dedi. İşte etrafınızda böyle tipler vardır. Siz yeni bir şey alırsınız; onun en kötüsü olduğunu yanlış karar verdiğinizi söyler. Yeni bir şehre taşınacaksınızdır; orada yapamazsın, edemezsin, uyum sağlayamazsın der. Yeni bir iş kuracaksınızdır; o kadar çok moralinizi bozucu kelimeler, laflar söyler ki, yapacağınızdan da, ona anlattığınızdan da pişman olursunuz. Böyle insanlar bir mıknatıs gibidir, sizin bütün olumlu enerjinizi alır yerine kocaman negatif duygular verir. O yüzden eğer hayatta güzel şeyler yapmak istiyorsanız, böyle tip insanların da hayatınızda yeri olmaması gerekir.

Her şeye “hayır” diyenlerden uzak durun!

Yine dikkat etmemiz gereken tiplerden bir tanesi de “hayırcı” tiplerdir. Hepiniz biliyorsunuzdur muhtemelen Napolyon’un bir sözü vardır; “para, para, para” şeklindedir. Bu hayırcı tiplerin de ana prensibi, hayat mottosu “hayır, hayır, hayır” şeklindedir. Siz, onları bir yere çağırırsınız “hayır”, siz onlarla bir şeyler yapmak istersiniz “hayır”, beraber bir şey konuşmak istersiniz “hayır” yanıtını alırsınız. Siz her teklifinizde “hayır”la karşılaştığınız için ister istemez moraliniz bozulur, canınız sıkılır. Eğer ki etrafınızda “hayırcı” bir tip varsa, ona bir şey teklif etmekten vazgeçin. Çünkü enerjinizi neden boşa harcayasınız ki?

Şikayetçi tiplerden kaçmak lazım!

Son olarak bahsetmek istediğim tip, benim yaşam virüsü olarak adlandırdığım şikayetçi tiplerdir. Şikayetçi tipler gittiğiniz her ortamda, her durumda şikayet edecek bir konu, bir mevzu bulurlar. Yazın sıcaktan, kışın soğuktan, ilkbaharda rüzgarın esmesinden, sonbaharda yaprakların dökülüp etrafı kirletmesinden şikayet edebilirler. Bir lokantaya gidersiniz yemeğin kötü olduğunu, İstanbul’un ne kadar da karmaşık olduğundan, Ankara’da deniz olmadığından şikayet ederler ve her zaman şikayet edecek bir şeyler bulurlar. Bu insanla beraber geçirdiğiniz zaman içinde hayat enerjiniz birden yavaş yavaş aşağıya iner. Bu yüzden böyle insanları tatmin etmek neredeyse imkansızdır. Hayatınızda böyle bir insan tipi varsa oradan yavaşça uzaklaşın…