Telefondan Girdiğim Siteler Görünür Mü?

Bir çok kişi telefondan ziyaret ettiği –gezindiği- sitelerin kayıt edilip edilmediğini öğrenmek istiyor. Bunun cevabı EVET, telefonda girdiğiniz tüm siteler tarih saatleri ile birlikte iki-üç şekilde kayıt ediliyor. Dilerseniz bu kayıt işlemlerini silebilir veya kayıt edilmesini önleyebilirsiniz.
Telefonunuzu kurcalayan biri çok kısa sürede girdiğiniz tüm internet sitelerini görme olanağına sahip. Ayrıca server –sunucu- dediğimiz bir sistemde log yani kayıt tutma özelliği bulunuyorsa ve siz Wifi’den bağlanıyorsanız aynı şekilde girdiğiniz web siteleri kayıt edilebilir. Genellikle kurumsal yapılar –işletmeler, şirketler vs.- sistemlerinin güvenliği açısından çeşitli web sitelerine yasaklamalar yapabilir veya girdiğiniz web sitelerini kayıt altına alabilir.

Bireysel olarak kullandığınız –evde vs.- bağlandığınız wifiden kayıt etme olayı pek söz konusu değil. Ancak güvenilmeyen ağlardan –cafeler vs.- bağlandığınızda sadece girdiğiniz web siteleri değil şifrelerinizin bile tehlike altına girebileceğini unutmayınız.

Şimdi kafanızı çok karıştırmadan aşama aşama bilgi vermeye çalışayım. Telefondan iki şekilde bilgileriniz kayıt ediliyor. Bunlardan ilki doğrudan kullandığınız tarayıcıya (Google Chrome, Safari, Opera, Mozilla vs.) kayıt ediliyor. Örneğin Google Chrome için aşağıda görüldüğü gibi tarayıcının sağ üstte buluna üç nokta işaretini klikleyip geçmiş dediğinizde girdiğiniz tüm web sitelerin kayıt edildiğini göreceksiniz.

Bunu silmek için devamında tarama verilerini temizle gelişmiş, zaman aralığı tüm zamanlar ve tüm klikleri aktif/seçili hale getirip verileri temizle diyoruz. Böylece girdiğiniz tüm internet siteleri silinmiş olacak.

Bir diğer –ikincisi- myactivity olayı. Siz yukarıdakini geçmişi silmiş olsanız bile buraya kayıtlar myactivity kısmına atılmaya devam eder. Size tavsiyem bu kısımda bulunan verileri silip myactivity’i kapatmanız. Telefonunuzu alan biri geçmişe bakıp bir şey göremezse –eğer biraz bilgiliyse- myactivity’e bakıp geçmişi hemde telefonunuzu satın alıp veya kullandığınız andan itibaren görebilir.

Peki buraya nerden gidiliyor. https://myactivity.google.com/ adresine gittiğinizde internet geçmişinizin ve Google arama yaptığınız tüm kelime/cümlelerin hatta seslerin kayıt edildiğini göreceksiniz. Size tavsiyem buradaki geçmişi silip myactivity kapatmanız. Bundan sonra buraya kayıtlar düşmeyecektir.

Öncelikle üstteki linke gidip aşağıdaki yatay üç çizgiye klikleyin açılan pencerede etkinlik silme ölçütünü seçin. Açılan panelden tüm zamanlar ve tüm ürünler dedikten sonra SİL diyoruz. Silme işlemimiz bu kadar.
Şimdi myactivity kısmını duraklatalım. Bundan sonra bu kısımda kayıtlar gelmeyecektir. Bu kısımda etkinliğim yasan yerdeki yatay üç çizgiye klikleyim ardından etkinlik kontrollerine geçelim. Burayı seçtikten sonra aktif durumda olan web ve uygunlama etkinliğini pasif hale getirelim ve devamında DURAKLAT seçeneklerini seçelim. İşlemimiz tamam. Myactivity bundan sonra kayıt yapmayacaktır.

Herşey tamam. Ancak dikkat etmeniz gereken şey şu. Bundan sonra myactivity kısmında kayıt yapılmayacak. Ancak web geçmişinizi ara ara temizlemenizde fayda var. Bunu duraklatmanın bir yolu yok. Ancak dilerseniz gizli sekme açarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Gizli sekmede yaptığınız hiçbir işlem kayıt altına alınamaz hatta ekran görüntüsü bile program vs ile alınması çok zordur.

Son olarak telefon ile bağlandığınız bir wifi ağında log tutma (kayıt tutma) sistemi bulunabilir. Yukarıda bahsettiğim üzere kurumsal yapılarda sistem güvenliği ve çeşitli politikalar nedeniyle gezindiğiniz web siteleri kayıt altına alınabilir. Özellikle güvenmediğiniz yerden sırf bedava diye wifi ağına bağlanmamanızı tavsiye ediyoruz. Daha fazla güvenlik için VPN denilen programlar kullanmanız gerekiyor. VPN Programları ile takip edilme veya girdiğiniz web sitelerinin takibi imkansızdır. Ancak burada yine kaliteli VPN programları kullanmanız gerekiyor.

Çok detaylı bir konu aslında ama kafanıza takılabilecek soru varsa yorum kısmına yazın cevap vermeye çalışayım. Şu aklınıza gelmesin evde veya normal bir cafede oturup wifiye bağlandığınızda kimse modemden vs. girdiğiniz sitelere bakamaz ancak dediğim gibi bu güvenilir ve bilinen yapılar için geçerlidir. Bir hacker veya kötü niyetli biri ağ üzerinde ek programlar kullanarak girilen web siteleri veya şifrelerinizi çalma tehlikesi her zaman vardır.

Son olarak telefondan girilen siteler telefon faturasında görünmez.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.