KÜRT BÖREĞİ NASIL YAPILIR TARİFİ

Kürt böreği ya da bazı yörelerde küt böreği olarak adlandırılan nadide börek, pudra şekerli olmasıyla pek çok diğer börek türünden ciddi anlamda ayrılıyor ve bu nedenle evlerinizde denemek isteyebileceğiniz tarifler arasında bulunuyor. Her zamanki peynirli, kıymalı, otlu böreklerden sıkıldıysanız ve içi sade ancak tadı pudra şekeri ile zenginleştirilmiş alternatif bir seçenek arıyorsanız, kürt böreği nasıl yapılır tarifimizi okumaya devam edin! Misafirleriniz için de çayın yanında çok güzel bir seçenek olduğunu sizlere belirtelim.Kürt Böreği Malzemeleri

  • Tereyağı (yüz elli gram)
  • Yoğurt (bir çay bardağı)
  • Ayçiçek yağı (bir çay bardağı)
  • Su (yarım çay bardağı)
  • Yumurta (iki adet)
  • Kabartma tozu (bir paket)
  • Un (dört buçuk su bardağı)
  • Pudra şekeri (dört yemek kaşığı ve yarım su bardağı)
  • Tuz (yarım çay kaşığı)

Kürt Böreği Nasıl Yapılır?

Böreğimizi yapmaya başlarken ilk olarak unumuzu derince bir karıştırma kabı içerisine ekliyoruz ve kabartma tozumuzu da üzerine ekledikten sonra şöyle bir karıştırıyor, ardından orta kısmını ellerimizi kullanarak bir boşluk haline getiriyoruz. Şimdi bu orta bölüme tuzumuzu, yumurtamızı, ayçiçek yağımızı ve yoğurdumuzu ekliyor, ılık suyumuzu yavaş yavaş ekleyerek hamurumuz güzel bir hale gelene kadar yoğuruyoruz. Hamur kıvamını aldığında yumurta boyutlarında parçalara ayırıyoruz.

Şimdi bu hamur toplarımızın üzerine nemli bir bez örtüyor, oda sıcaklığında yarım saat kadar dinlendirerek devam ediyoruz. Hamurlarımız dinlenirken tereyağımızı kısık ateş altında eritiyor, köpüklenen kısımlarını atıyor ve sadece tereyağının kalmasını sağlıyoruz.

Hamur bezelerimizi merdanemizi kullanarak tabak gibi açıyor, her birine aynı işlemi yaptıktan sonra aralarına erittiğimiz tereyağından serpiyor ve üstüste diziyoruz. Tüm hamurlar üstüste dizildiğinde oklavamızı kullanarak olabildiğince ince bir şekilde toplu olarak açıyor, ardından en üstüne tekrar yağımızı sürüp rulo yapıyoruz. Bu hamur rulosunu dört parçaya ayırdıktan sonra buzdolabına atıyor ve kırk beş dakika kadar orada bekletiyoruz.

Hamurumuz dolapta soğuduktan sonra onu tekrar oda ısısında kısa bir süre dinlendiriyor, dik bir şekilde yerleştiriyor ve üzerine biraz bastırıyoruz. Hafif hafif nişasta serperek oklavamızı kullanarak yine tepsi büyüklüğüne getirmeyi unutmuyoruz. Lakin en üste ekleyeceğimiz yufkanın en ince olması gerektiğini de unutmayın.

Şimdi bu açılan yufkaları fırın tepsimize üst üste yerleştiriyoruz ancak her bir kata pudra şekeri serpiyoruz. En ince katı da en üste koyduktan sonra kalan yağla en üstünü de yağlayarak devam ediyoruz.

Fırınımızda yüz seksen derecede üstü kızarana kadar pişirdiğimiz böreğimizi daha sonra ufak kareler halinde dilimliyoruz ve üzerine yine pudra şekeri ile bol bol süsleme yaptıktan sonra çayla birlikte servis ediyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.