MİDYENİN FAYDALARI VE YARARLARI

Midye ülkemizin kıyı kesimlerinde oldukça tercih edilen bir besin ve bu bölgelerde taze taze denizden çıkarıldığı için eldeki ürünün çok durup bozulmadığından da emin olabiliyorsunuz. Fakat bazı dedikodular nedeniyle ona uzak duranlar da mevcut. Biz de midyenin faydaları ve yararları nelerdirdiyerek bunları biraz araştırmaya karar verdik.

Yurtdışında genellikle içinde sadece et ile birlikte satılan ve tüketilen midye, ülkemizde ise içine pirinç, karabiber eklenerek ve sonradan limon sıkılarak tüketiliyor. Midyenin içeriğinde çok yoğun civa olduğu ve bu nedenle sağlığa zararının bulunduğu ise tam olarak doğru değil. Midyeler diğer balık, karides gibi deniz ürünlerindekiler ile aynı oranda civaya sahipler ve eğer tutuldukları deniz çok pis bir yer değilse bu miktar öldürücü ya da zarar verici olmaktan çok uzak. Yine de çocuklar ve hamile kadınlar tarafından herhangi bir civa alerjisine karşı tüketimi önerilmiyor. Yani midyeyi aldığınız yer midyenin kendisinden çok daha önemli.
Midyenin etindeki yüksek protein oranı, onu protein beslenmesi için mükemmel kılıyor ancak bizdeki gibi pirinçli tüketimin karbonhidrat açısından fazla olacağı unutulmamalı. Eğer kendiniz işlenmemiş midye satın alır ve onu güzelce haşlayarak tüketirseniz elde edeceğiniz ürün hem lezzetli olacaktır hem de karbonhidrat değil protein ağırlıklı olacaktır.

Hem manganez hem de selenyum bakımından zengin olan midye, bu bakımdan kan şekerinin düzenlenmesi ve bağışıklık sisteminin çalışması için gerekenleri bize sunuyor. Bilhassa kan pıhtılaşmasında sorun yaşayanlar midye tüketimi ile bu tip kan problemlerinin de önüne geçebiliyorlar.

Aşırıya kaçılmadığı sürece midyeden alınan A vitamini de çok önemli. Zira A vitamini sayesindegözlerimiz daha sağlıklı hale gelirken, cilt güzelliği de artıyor. Çünkü A vitamini kan hücrelerinin üretimine destek oluyor ve bu nedenle cildin beslenmesi de daha iyi hale geliyor. A vitamininin havuçta da bulunduğu ve gözler için havucun şiddetle önerildiği kesinlikle unutulmamalı.

Yirmi tane haşlanmış midyenin içerisindeki enerji miktarı günlük ihtiyacımızın yaklaşık olarak yüzde on beşi kadar ediyor. Yani düşük kalori almak ancak bir yandan da doymak isteyenler evlerinde midye haşlayarak bunu elde edebilirler. Yağ oranı ise yüzde 23 olarak belirlenmiş.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.