Kahveye karşı enerji veren alternatif

Neden Kahve Değil?

Kahve tüketimi söz konusu olduğunda uzmanlar günde en fazla 3-4 kupa içilmesini öneriyorlar ve az miktarlardaki tüketimi aslında insan sağlığı için faydalı. Ancak bu düzeyin üzerine çıkmak aşırı doz kafein alınmasına sebep olarak şu etkileri yaratabiliyor:
• Kilo alımı: Kafein stres hormonu kortizol düzeylerini arttırabiliyor ve bu da kilo alımına sebep olabiliyor.
• Düşük enerji düzeyi: Kafein vücudun adrenal sistemini uyarır ve bunun sonucunda enerji kısa süreli olarak artarken sonrasında yorgunluk ortaya çıkar.
• Mineral eksikliği: Kafein midedeki demir emilimini etkiler ve aynı zamanda böbreklerin kalsiyum, çinko, magnezyum ve diğer mineralleri depolamasına engel olur.
• Uyku bozuklukları: Kafein sinir sisteminde 4-6 saat kadar kalır ve bu nedenle yorgun olsanız bile uykunuzu bozabilir.

Kahveye Alternatif Seçenekler

Matcha Yeşil Çay

Matcha yeşil çay tozu, yeşil çay yapraklarının toz haline getirilmeleri ile hazırlanıyor ve içmek için tozu suda çözdürüyorsunuz.

Böylece içerisindeki antioksidanları, vitaminleri ve mineralleri kolayca almak mümkün oluyor.

Matcha çayı kahveye karşı çok iyi bir alternatif. İki gramlık bir miktarı enerji verecek kadar kafein içeriyor ancak yine de kahvenin beşte biri oranında kafein barındırıyor. Buna ek olarak matcha ile alınan kafein vücuda birden değil, 6-8 saat süresince yavaşça kafein veriyor ve bu sayede enerji düzeyini daha uzun süre korumak mümkün oluyor.

Matcha’nın içerisinde L-theanine adı verilen amino asit bol bulunmaktadır ve bu asit beyindeki alfa dalgalarının artmasına sebep olarak konsantrasyonu arttırmakta, dopamini arttırarak hafızayı iyileştirmektedir. Bağışıklık sistemini desteklemesi, kilo vermeye imkan tanıması ve kanser karşıtı antioksidanlara sahip olması onun diğer faydaları arasında.

Su

Dehidrasyonun en önemli belirtilerinden birisi yorgunluktur ve bu nedenle yorgun hissedince, baş ağrıları gelince ve odaklanmakta zorlanınca aslında dehidre durumda olabilirsiniz.

Pek çok kişi sadece susadığında su içme hatasını yapıyor ancak susuzluk hissi dehidrasyonda en son ortaya çıkan belirtilerdendir ve genelde yorgunluğun ardından ortaya çıkar. Vücutta yeterince su bulunmadığı zaman beden maksimum performans gösteremez.

Yeterince su içmek için yetişkinler günde 2 litre su tüketmeliler ve şişelerini devamlı yanlarında bulundurmalılar.

Yeşil Smoothie

Beslenmenize daha fazla yeşil gıda eklemek enerji düzeylerinizi arttıracaktır çünkü bunlarda bol miktarda gıda ve antioksidan bulunmaktadır. Salata ve brokoli gibi şeyleri yemeyi sevmeyenler smoothie veya sebze suları ile aynı etkileri elde edebilirler.
Smoothienizin içerisinde biraz ıspanak katarak demir alımını arttırabilirsiniz. Bu tip yeşil sebzeler kalp hastalıklarına da engel olurlar ve yorgunluğu alırlar. Ancak smoothie yaparken şeker düzeyini düşük tutabilmek için meyveleri sınırlandırmayı unutmamalısınız.

Yerba Mate

Yerba mate bitkisi Güney Amerika yöresine has bir bitki ve onu kullanarak üretilen içecekler bölgede oldukça popülerler. Aynı çay gibi toplanan ve demlenen bu bitki, yeşil çaya benziyor ve uykuyu çok etkilemezken, enerji vermeyi de başarıyor. Bazı aktarlarda bu bitkiye ulaşmak mümkün.

Proteinli Smoothie

Protein vücudun enerji kazanması için gereklidir ve son çalışmalarda proteinin farkındalığı ve konsantrasyonu arttırdığı, beynin oreksin üretimini yükselttiği görülmektedir.

Vücudunuza sürekli enerji verebilmek için gün içerisinde protein temelli smoothieler tüketebilirsiniz. Yeşil sebzelerde pek protein bulunmadığı için smoothienin içerisine chia tohumları, yerfıstığı ezmesi veya kolajen yahut protein tozları ekleyebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.