Masabaşı çalışanlar için egzersizler

Uzun süre oturmak sırt, boyun ağrıları ve daha birçok sağlık sorununa sebebiyet verebilir. Bunu önlemek için yoğun iş temponuzda masa başında yapabileceğiniz beş egzersiz derledik.
Oturarak torso twist

Omuzlarınızda ve belinizin alt kısımlarında gerginlik hissediyorsanız bu egzersiz tam size göre. Sandalyenizde ayaklarınız yere değecek şekilde otururken sağa dönün ve sandalyenizin arkasını sağ elinizle tutup sol elinizi sandalyenin koluna yerleştirin. Gövdenizi vücudunuzun izin verdiği kadar gerin ve bekleyin. Yavaşça bırakın ve düz pozisyona geri dönün. Diğer taraf için tekrarlayın.

Öne eğilme

Bu egzersiz diz ve kalçadaki gerginliğinizi azaltır. Sandalyenizin önünde ayağa kalkın ve üst vücudunuzu bacaklarınız düz duracak şekilde ayaklarınıza doğru bükün. Eğer zorlanırsanız dizlerinizi hafifçe bükebilirsiniz.

Boyun esnetme

Bu esneme hareketi boynunuzdaki ağrıyı hafifletecektir. Sol eliniz arkanızda, sağ kolunuzu sol kulağınızı kapatacak şekilde başınızın üzerine koyun. Elinizi kullanarak başınızı sağ omzunuza doğru yavaşça uzatın. Bu pozisyonda biraz kalıp diğer taraf için tekrarlayın.

Göğüs açıcı

Sandalyenizin ucuna otururken kollarınızı arkaya doğru gerip ellerinizi birleştirin. Göğsünüzü açmak için kollarınızı yukarı ve vücudunuzdan uzağa doğru gerin. Bu pozisyonda biraz durduktan sonra rahatlayın ve istediğiniz kadar tekrarlayın.

Bilek ve parmak esnetme

Avuç içlerinizi masanın üzerine vücudunuza bakacak şekilde yerleştirin. Bu pozisyondayken ön kollarınızdaki kasları gerip serbest bırakın. Daha fazla esnetmek için yavaşça öne doğru eğilin.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.