Araba Motorunun Yağ Yakıp Yakmadığı Nasıl Anlaşılır?

Araçlarımızın motorunun daha iyi çalışmasını sağlamak için yağ olmazsa olmaz bir sıvıdır. Özellikle motor yağının sürekli olarak değiştirilmesi motorun ömrünün uzamasında en etkili olan yöntemler arasında yer almaktadır. Önerilen bakım süresi olarak ise 10 Bin KM’de bir yağın değiştirilmesi önerilmektedir. Bu yüzden sizlerde araçlarınızın motor yağlarını her 10 Bin KM’de bir değiştirerek motorunuzun daha uzun soluklu bir şekilde kullanılmasına imkan verebilirsiniz.
Motor içerisinde bulunan parçaların aşınmasının önüne geçecek olan yağ aynı zamanda motorda meydana gelecek olan hararetinde önüne geçmektedir. Araçlarımız için son derece önemli olan bu sıvının zaman zaman eksilmesi ve yanması neden olur? Bu soru hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını sizlere buradan açıklayalım.

Araç Motorları Neden Yağ Yakar?

Motor içerisinde bulunan pistonlar zaman içerisinde motorun altında bulunan yağın üst tabakalara kadar çıkmasına neden olmaktadır. Pistonların üst kısmında yer alan yakıt ve hava karışımının içerisinde dahil olan yağda buradan yanarak motor yağının yanmasına neden olmaktadır.

Motorun Yağ Yakıp Yakmadığını Nasıl Anlarız?

Eğer aracınızda devamlı olarak bir yağ eksilmesi meydana geliyorsa, burada aracınızın motoru yağ yakıyor demektir. Aynı zamanda motorun yağ yaktığını anlamanın bir diğer yolu da aracınızdan çıkan egzoz duman rengine bakarak anlamaktadır.

Aracınızın egzozundan eğer mavi renkli bir duman çıkıyorsa aracınızın motor kısmında bulunan yağ pistonlardan yukarıya çıkarak artık yanıyor anlamına gelmektedir. Bunun dışında motor yağı koyduğumuz kapağı açarak da bunu anlayabiliriz. Açtığımız motor yağı kapağından hava geliyorsa bu da aracınızın motor yağını yaktığını gösteren bir belirtidir. Bu durum karşısında yapmanız gereken aracınızın pistonlarını kontrol ettirmek olacaktır. Aksi durumda araçta ileriye dönük olarak ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Motorunuzun stop ettikten sonra da aracınızı düz bir zemine çekerek burada yağ kontrolü yapabilirsiniz. Yaptığınız bu kontrolleri farklı günlerde yaparak aracınızın yağ yakıp yakmadığının kontrolünü rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu yöntemleri yaparak sizlerde aracınız hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.