KARNABAHAR KIZARTMASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Karnabahar ülkemizde bol olarak yetişen ve ortalama fiyatlara alınabilen, lakin buna rağmen yeterince tercih edilmeyen ve bilinmeyen sebzeler arasında bulunuyor. Halbuki hem kendine has güzel tadı hem de besleyiciliği sayesinde tok tutmayı başaran karnabahar, bazı yörelerde karnıbahar olarak da adlandırılıyor. Karnabahar kızartması nasıl yapılır diyenler için malzemeleri ve yapılış yöntemini yazmayı da tabii ki unutmadık. Eğer bu nadide lezzeti tatmak ve ailenize sunmak istiyorsanız okumaya devam edin.Karnabahar Kızartması Malzemeleri

  • Karnabahar (bir adet)
  • Un (üç yemek kaşığı ve bir tatlı kaşığı)
  • Sıcak su (beş su bardağı)
  • Süt (bir su bardağı)
  • Yumurta (iki adet)
  • Zeytinyağı (dört yemek kaşığı)
  • Tuz (dörtte bir çay kaşığı)

Karnabahar Kızartması Nasıl Yapılır?

Karnabahar kızartmamızı yapmaya başlarken ilk olarak karnabaharımızın dibindeki sert köklü kısmı keskin bir bıçak yardımıyla alıyor, çiçeklerini bir kaba koyduktan sonra bu çiçeklerin çok köklü ve sert yerlerini de ayıklıyoruz. Yeşil yaprakları da ayıkladıktan sonra elimizde sadece tombul ve beyaz karnabahar parçalarının kalması gerekiyor. Ancak karnabaharları çok kurcalamayın ve çok küçük parçalara ayırmayın çünkü kolay parçalanan bir yapısı var.

Şimdi bir tencereye suyumuzu, karnabaharlarımızı ve bir tatlı kaşığı kadar unumuzu alıyor, yaklaşık olarak sekiz dakika boyunca karnabaharlarımızı haşlıyoruz. Zira karnabahar bol kokulu bir sebze ve hem bu kokunun atılması hem de gaz yapan yapısının ortadan kalkması için biraz haşlamak iyi olmaktadır.

Haşladığımız karnabaharlarımızın suyunu süzüyoruz ve bir servis tabağı içerisine yerleştiriyoruz. Karnabaharlarımız biraz soğurken başka bir kapta tuzu, üç yemek kaşığı unu, sütü ve yumurtaları güzelce bir karıştırıcı yardımıyla pürüzsüz hale gelene kadar çırpıyoruz. Böylelikle karnabaharlarımızın kızartma sosu hazır hale gelecektir.

Şimdi zeytinyağımızı genişçe bir tavada kızdırıyoruz ve harca güzelce buladığımız karnabaharlarımızın rengi altın sarısı alana kadar onları kızartmaya devam ediyoruz. Dileyenler fritözde de bu kızartma işlemini daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirler ancak o zaman çok fazla yağ gerekecektir ve ay çiçeği daha güzel bir tercih olacaktır.

Kızaran karnabaharlarımızı servis tabağımıza kağıt havlu sererek onun üzerine bırakıyoruz ve üzerine dilersek sarmısaklı yoğurt yaparak servis ediyoruz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.