LPG Beyni Nedir? Ne İşe Yarar? Arızası Nasıl Anlaşılır?

LPG beyni, diğer adıyla LPG regülatörüdür. Ancak bu regülatör terimi her araç için kullanılmamaktadır. Regülatör, karbüratörlü araçlarda beyin olarak tanımlanmaktadır.  LPG’ gaz tüpünden çıkan sıvının basıncını ve miktarını ayarlayarak motora gönderen sisteme beyin regülatörü denir. LPG regülatör ayarının doğru yapılması, araçtaki motorun ömrünü uzatır.  LPG’nin üzerindeki ayar vidaları sayesinde araç sahibi, performansını kendisi ayarlayabilir. LPG regülatöründe olan bir sorun, aracın sadece LPG’de değil, benzindeyken de çalışmasını engeller.
LPG regülatöründe dört tane ayar vidası bulunmaktadır. Bu vidalardan ilki, gaz miktarını ayarlamak için, ikincisi gaz basıncını ayarlamak için, üçüncüsü rölanti ayarları için dördüncü ve sonuncusu ise gaz pisliklerini boşaltmak için kullanılan vidalardır.

LPG beyninin arızalanması durumunda hemen tamir edilmesi ve arızanın giderilmesi gereklidir. Çünkü LPG beyni gaz miktarını ayarlamaktadır. LPG beyninin arızalı olması durumunda, ortaya orantıız bir karışım çıkacaktır.

LPG Beynindeki Arıza Nasıl Anlaşılır?

Motor arıza (obd) lambasının yanıyor olması, bir arıza olduğunu belirten en net göstergedir.

Aracınız sabah benzindeyken çalışmıyorsa ya da çalışıp tekleme ve stop yapıyorsa LPG regülatöründe bir sorun olduğunu belirtir.

Araç stop ettikten sonra aracı çalıştırmakta zorlanmıyorsanız ve rahatça çalıştırıyorsanız, ancak birkaç dakika sonrasında zorlanırsanız bu da LPG regülatöründe bir hasar meydana geldiğini gösterir. Araçtan gaz kokuları dağılmaya başlayabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.