SABAH MI AKŞAM MI DUŞ ALMALI?

Bazıları sabah banyo yapmayı veya duş almayı sever, bazıları ise sabah duş almaya üşendiği için bu işi geceden halletmeye bayılır. Ancak hangisinin kim için daha uygun olduğunu biraz irdelersek kararınızı daha kolay vereceğinize eminiz. Sabah mı akşam mı duş almalı sorusunun cevabını sizler için etraflıca araştırdık.
Akşamdan yıkanmak, sabahları hazırlıklarını bir türlü tamamlayamayan ve evden çıkamayanlar için en iyi tercihlerden birisi. Bunun yanında duştan sonra uykuya geçmenin çok daha kolay olduğunu, sıcak suyun rahatlatıcı bir etkisinin olduğunu da es geçmemek gerekiyor. Özellikle uykusuzluk yaşayanlar ve bir türlü uykuya dalamayanlar, akşam banyo yaparak bu etkiyi çok daha kolayca atlatabilirler.

Buna ek olarak gün içerisinde fazla terleyenler de duşu akşama bırakabilirler çünkü yatağa bu şekilde girmek daha da kokmanıza neden olacaktır ve partnerinize de rahatsızlık verebilir. Yatağın gündüz çok kirlenen ve terleyen kişilerde daha hızlı kirleneceği ve daha fazla bakım gerektireceği de bir gerçek. Dolayısıyla bu tip vakalarda akşam banyosu sabaha tercih edilmeli.

Sabahları duş almak ise vakti bol olan ancak uyanmakta sorun yaşayanlar için ideal. Duşun canlandırıcı etkisi bedeninizin güne daha kolay başlamasına yardımcı olacak. Bunun yanında banyo yapıp yatıldığı zaman saçların aldığı kötü şekil yerine sabah duştan sonra onlara güzel bir şekil verme imkanınız da olacaktır. Özellikle gün içerisinde çok bakımlı olmak zorunda olanlar sabah duşunu tercih edebilirler.

Lakin kış mevsiminde sabah banyosu biraz daha riskli hale geliyor. Banyoda vücut ısısının artmasının ardından yarı ıslak bir şekilde soğukta dışarı çıkmak, bir süre sonra vücut ısısının ani düşüşü ile bizleri sinüzit ve diğer hastalıklara açık bir hale getiriyor. Dolayısıyla bundan kaçınabilmek için ya çok iyi bir şekilde giyinerek her yeri hava almayacak şekilde kapatmak, ya da akşamdan banyo yapmak gerekiyor. Banyodan sonra rüzgarlı bir ayaz havasına çıkmanın yüz felcine bile sebep olabildiği unutulmamalı.

Tabii ki gün içinde işe gitme derdi olmayan öğrenciler ve ev hanımları ise gün ortasında duş alarak kendilerini bir vakte kısıtlamama lüksüne de sahipler. Öğlen vakti duş almak günün geri kalanında ferah hissetmenize yardımcı olacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.