RAMAZAN ŞERBETİ TARİFİ

Bu yıl olduğu gibi hususiyetle uzun ve sıcak yaz günlerine denk gelen Ramazan akşamlarında iftar ve sahur sofralarını şenlendirecek, susuzluğu giderirken, harareti alarak serinletecek bir içecek arayışı gündeme gelir.
Komposto, hoşaf, ayran, cacık, limonata yanında Osmanlı mutfağında yer alan çeşit çeşit şerbetler de bu maksada hizmet edebilir. Marketlerde satılan kimyasal koruyuculu, asit düzenleyicili, tatlandırıcılı, renklendiricili ve daha nice katkı maddeli hazır bir içecek yerine mutfağımızda nefis bir Ramazan şerbeti yapamaz mıyız?

Oruç süresince susatmayacağı iddiası tartışmalı olsa da lezzeti için bile yapmaya değecek, meyan ve demirhindi şerbetleri kadar güzel, vücuda rahatlık veren, ferahlatıcı, iftar sonrası hazmettirici ve misafire de ikram edilebilecek bir içecek hazırlamak hiç de zor değil…

Ev Yapımı Ramazan Şerbeti Malzemeleri

Yarım kg vişne (taze veya mevsiminde dondurucuya konulmuş)

İki litre su
Yarım su bardağı toz şeker (isteğe göre arttırılabilir)
Beş – altı adet karanfil
İki – üç dilim taze zencefil

Ramazan Şerbeti Tarifi

  1. Vişnelerin sapları ayıklanır bol suda yıkanır. Tencereye iki litre su konulur.
  2. İki adet kabuk tarçın, yıkanmış vişneler, zencefil dilimleri ve karanfiller konularak kaynamaya bırakılır.
  3. Vişnelerin rengi beyazlayınca toz şeker ilave edilir ve bir – iki kere karıştırılır. Şeker eridikten sonra bir – iki taşım kaynatılır ve ocaktan alınır.
  4. Ramazan Şerbeti ılındıktan sonra bir süzgeçle süzdürülür. Cam sürahiye konulup tamamen soğuktan sonra istenirse buz parçaları ile sunulabilir. Gazlı içecek alışkanlığında olanlar bu şerbeti maden suyu ilavesi ile deneyebilirler.

Not:

  1. Kırmızı erik, elma, kayısı ve üzüm gibi diğer meyvelerle de yapılabilir.
  2. Diğer bir yapılış tarzı çekirdekleri çıkarılmış meyve tanelerinin de ezilerek şerbete katılmasını gerektirir. Ancak bu durumda duru bir görünüş olmayacaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.