Esnek Hava Pili Geliştirildi

Advance Energy Materials dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden (KIST) Lee Joong-kee ve Guicheng Liu adlı araştırmacılar, oda sıcaklığında çalışabilecek yumuşak ve yüksek oranda esnek kablo biçiminde sıvı metal hava pili geliştirdi.
Daha önce üretilen , hesap makinesi ve saatlerde sıklıkla kullanılan Çinko Hava pillerine alternatif olması planlanan pil galyum ile indiyum tepkimesinden yararlanarak 25 santigrat sıcaklıkta çalışabiliyor.Eski piller gibi metal çerçeveye hapsedilmek zorunda kalmayan yeni pilde Saf metal ve ortam havası içeren anot kullanan elektrokimyasal hücreler metal hava hücresi olarak adlandırılıyor. Esnetildiğinde 98,87 oranında akım performansını muhafaza edebilen pil gelecekte giyilebilir teknolojiler için kullanılabilir.

Hava Pili Nedir ?

Yüksek enerji yoğunluğuna sahip tekrar doldurulamayan pillere hava pili denmektedir. Genellikle işitme cihazları ve küçük cihazlarda kullanılırlar.Hava pilleri yapıldıkları madde ile havanın oksijeni ile oksidasyonu yoluyla çalışırlar Piller bittiğinde doğaya zarar vermeyecek koşullarda imha edilmelidir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.