Telefonlarda ekran ışıklarında titreme sorunu.

Yeni nesil telefonların hayatımıza girmesi beraberinde farklı sorunlarda getirdi. Eski telefonların basit yapısı arızalarında basit yöntemlerle bulunabilmesini mümkün kılıyordu . Mesela telefonunuzun ekran ışıkları yanmıyorsa bir transistör veya bir fix değiştirerek bu sorun ortadan kaldırılabiliyordu. Yine telefon şebeke çekmediğinde PFO yu hava üflemeyle ısıtıp problem giderilebiliyordu .
Bu durum kendini akıllı telefon olarak tanımlayan yeni nesil telefonlarda bu kadar basit değil . Neticede kendi işletim sistemi , dahili ve harici bileşenleri olan bu telefonlar teknolojilerine göre bazı bilgisayarlara bile kafa tutabiliyorlar. Tabi seçenek çok olunca sorunlarda çoğalıyor . Bu sorunlardan birtanesi de ekran ışığının titremesi .

Bir gün telefonunuzu kullanırken birden bire ekran ışığının titrediğini fark ederseniz kontrol etmeniz gereken bir kaç nokta var. Bu kontrolleri yapmadan telefoncuya başvurmanız gereksiz harcamalara sebep olabilir. Önce kısaca telefonlardaki aydınlatmadan bahsedelim. Telefonların ekranları teknolojilerine göre iki farklı şekilde aydınlatılabilir. Birtanesi genelde IPS ekranlarda kullanılan floresan aydınlatma. Diğeri ise LED ekranlarda bulunan LED aydınlatma. Ekran ışığında titreme olayı genellikle floresan aydınlatmada karşılaşılır ama bu LED aydınlatmada yaşanmayacağı anlamına gelmez.

  • Titremeye sebep olan etmenlerden bir tanesi telefonun darbe görmesi veya düzensiz başlatılması.Darbe gören telefonun invertör devresinde bulunan kristal arızalandığında ekran ışığınız titreyecektir. Yine telefonun düzensiz başlaması dış bileşenlerin kontrolsüz başlamasına sebep olacak ve ekran aydınlatmada sorunlar yaşayacaksınız
  • Diğer bir ihtimal ise video editleme prgramları . Bu programlar telefonu diğer programlara göre daha fazla yorar ve telefonun tüm sensörlerini kullanmak ister . Bu durum ışık şiddetini ölçmek için kullanılan fotoselleri de etkiler . Etkilenen fotoseller doğru komutlar gönderemediğinde ekran ışığında titremeler kaçınılmaz olur.
  • Diğer bir sebep ise telefonun yazılımsal olarak hata yapması . Bu durum çok sık karşılaşılan bir durumdur . İndirdiğiniz uygulama telefonunuzu kasmakla yetinmez ekran aydınlatmasına ses şiddetine hatta titreşim motoruna da müdahale eder.
  • Telefonunuzda ekran titremesi varsa ilk öneri fabrika ayarlarına dönmektir.
  • Fabrika ayarlarına döndüğünüz halde sorun devam ediyorsa , telefonun şarjını kendiliğinden kapanıp açılamayıncaya kadar kullanarak bitirin . 1 -2 saat bu vaziyette kalsın ve şarja koyun . Telefon tam şarj olduğunda şarjdan çekin ve kullanmaya devam edin.
  • Telefon açıldığında sorun devam ediyorsa son olarak otomatik aydınlatma seçeneğini kapatıp kullanmayı deneyin.Sorun yine devam ediyorsa tecrübeli bir telefon teknikerinin bakması yerinde olacaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.