Android 8 Ekran Kilidi Bildirimleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızda önem kazanan bir kavram var. Bilgi güvenliği , bilgi güvenliğinin korunması için Avrupa dev sosyal medya sitelerine bile yaptırım uyguluyor. Facebook instagram ve diğer sosyal medya sitelerinde yayınladığımız resimler , attığımız postlar ve hikayelerin üçüncü şahıslar tarafından kullanılmasını önlemek şirketlere ciddi sorumluluklar getiriyor .
Tabi bu verilerin korunmasından sadece şirketler değil en başta kendimiz sorumluyuz . Bu sebeple önce bilgileri oluşturduğumuz cihazlarda bilgi güvenliğine ilişkin önlemleri almamız gerekiyor. Bu önlemlerden birtanesi de telefonlarımızda yapılacak bir kaç ayarla sağlanabiliyor.

Birkaç yıl önce kişisel verilerin ihlal edilebilmesi için şahsi bilgisayara erişmek verileri elde etmek gerekiyordu . Çünkü bilgisayar dijital ortamda verileri tuttuğumuz yegane cihazlardan biriydi . Şimdi durum değişti , cebimizdeki telefonlar bilgisayarlardan daha etkin kullanılır oldu . Hatta o kadar etkin kullanıldı ki internet kullanımında masaüstü görüntüleme mobil görüntülemenin gerisinde kaldı. Bağımsız araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmaya göre mobil görüntüleme oranı %86 olarak yayınlanırken masaüstü görüntüleme %14 lerde kaldı. Masaüstü görüntülemenin 14 lerde seyretmesi bile zorunluluk kaynaklı olarak belirtildi çünkü bir çok site henüz mobil alt yapıya sahip değil.

Google ve diğer internet devleri hem bilgi güvenliği hemde kullanıcı deneyimini arttırmak için uygulamalarında güvenlik sekmelerini kullanıcının kolay erişebileceği şekilde konumlandırdı. Google ve Microsoft bunu düşündü ama mobil işletim sistemlerinde bilgi güvenliği ayarlarını bulmak bazı kullanıcılar için zahmetli oldu. Bu işletim sistemlerinden biri de Huawei telefonlarla piyasaya sürülen Android 8 . Apple telefonlarda kullanılan IOS işletim sistemini andıran , açık kaynak kodlu olmasa IOS u aratmayan Android 8 i kullanmaya başlayan kullanıcıların ortak sorunlarından biri de bildirimleri nasıl gizleyeceklerini bulamamak oldu.

İnternet ortamında yayınlanan bildirim gizleme yazılarının eski olması bu işi daha da zorlaştırdı. Android 8 için bildirimleri gizleme , bildirimleri kapatma ve içerik gizleme ayarlarını bulup ekran görüntüleri ile paylaşmanın hem bilgi güvenliği adına faydalı olacağını düşündük .

Android 8 işletim sistemli telefonlarda mesaj içeriği gizlemek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

  • Ayarlar / Uygulamalar ve bildirimler / Bildirim Yönetimi / Ekranın sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayınız / Kilit ekranı bildirimleri / Bildirim içeriğini gizle / Tamam

Aynı menü altından Bildirimleri gösterme seçeneğini tıklarsanız telefonunuzun ekranı kilitliyken bildirimler görünmez. Kilidi kaldırdığınızda bildirimleri görebilirsiniz. Mesaj içeriği değil ben bildirimin görünmesini de istemiyorum derseniz bu seçeneği kullanarak bildirimleri kapatabilirsiniz. Bu menüyü kullandığınızda bildirim gelmeyecek diye endişelenmeyin , telefonunuz kilitli vaziyette bildirim sesi veya titreşim duyacaksınız fakat ekran kilidini kaldırmadığınız sürece bildirimi göremeyeceksiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.