Araç Kendi Kendine Klima Açıyor

Aracın kendi kendine fan açması için birden fazla sebep olabilir. Bu sebepler aracın marka model ve mimarisine göre değişiklik gösterecektir. Elbette tüm arızaların çözümleri tek kaynakta çoğu zaman bulunmaz ama daha önce başa gelmiş sorunların çözümleri , farklı sorunların çözümü için bir fikir sunabilir.
Bu sebeple çözülmüş bir sorunun paylaşılmasını uygun bulduk . Arıza başlıkta da belirtildiği gibi aracın kendi kendine klima açması . Google de arama yaptığınızda bir çok forumda bu durumun aslında araç özelliği olduğu falan belirtilmiştir ama durum her zaman öyle değil. Dijital klimalı araçlarda kullanıcı isteğine bağlı olarak buhar temizleme ve sıcaklık sabitleme vardır. Yani nemli ve soğuk havalarda ön camın buhar yapmasını önlemek için araç klima açar . Klima ile sıcak su devirdaimi ilintilidir. Klima ne kadar soğutursa sıcak su devridaim valfi o kadar kapanır veya açılır . Böylece sıcak hava ile soğuk hava dengelenerek buhar temizlenir. Tabi bu özellik dijital klima için .

Düz klima devresine sahip bir aracınız varsa siz klimayı elle açmadığınız sürece araç asla klimaya geçmez. Sıcak tarafta da çalıştırsanız , camlara da üfletseniz araç klimaya geçmez. Düz klima sisteminde kullanıcı AC butonuna basar ve araç klimayı devreye alarak sıcak su valfini kapatır . Böylece klima devredeyken kalelüfer peteklerinden sıcak su geçmez.

Soğutmayı hızlıca yapabilmek için su tesisatının yönünü değiştiren AC butonu sizin isteminiz dışında bir sebeple devreye girerse aracınız sıcak su devirdaimi yapsa bile kalelüfere uğramayacağı için araç sıcak üflemez.
Örnek teşkil etmek için yazdığımız bu arızada araç fan açtığında kendi kendine klima açıyor , açılan klima düğmeden kapatılamıyordu. İlk adım olarak fan muşuru ve kablo hattı kontrol edildi. Aşağıda da göreceğiniz üzere araç kabloları deforme olmuş ve kablolar birbirine değiyordu . Kablolar onarıldıktan sonra arıza şekil değiştirdi. Bu sefer araç fan açtığında klima açmayı kesti . Tamam düzeldi diye düşünülürken farkedildi ki araç kalkışlarda klima açıyor.

Düz mantıkla akla ilk gelen şey denendi . “Ac butonu arızalı olabilir” fakat AC butonu araç fan açıncaya kadar normal açma kapama işlemini eksiksiz yerine getiriyordu zaten . Buradan AC butonunun sorunsuz olduğu anlaşıldı. Daha sonra yapılan incelemede aracın iki fanından birinin fişinin çıkık olduğu anlaşıldı. Fiş yerine takılarak tekrar denendi fakat sorun devam ediyordu.

Bir kaç saatlik incelemenin ardından Hararet müşurunun şanzıman üzerinde bulunan hareket sensörüyle aynı istikamette gelen blok kablo hattı yarıldı ve manzara yine resimde görüldüğü gibi . Kablolar deforme olmuş ve aracın hareket müşurunun kabloları hararet müşurunun kablolarıyla birbirine değiyordu.
Kablolar birbirinden ayrılarak ayrı ayrı bantlandı ve kablo bloğu tekrar oluşturuldu. Fan , hareket ve hararet müşurlarının fişleri de temizlendikten sonra sorun giderildi. Haftalarca forumlarda , you tube de ve sanayide ki elektrikçilerde yapılan araştırmalar nokta atışı yapmaya yetmedi ama güneşli bir havada kabloları iyice incelemek sorunun çözülmesiyle sonuçlandı.

Özetle , aracınız bir şeyleri kendi kendine yapıyorsa kesinlikle elektrik hattında deformasyon söz konusudur. Sabırlı , işine saygılı bir elektrikçi ile sorunu giderebilirsiniz. Yedek parça ihtiyacı dışında gerekli malzemeler düz , yıldız tornavida , yan keski ve bant.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.