Facebook Bir Ay Yasaklanacak

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya sitelerinden biri olan Facebook tuhaf bir engele takıldı. Daha önce hükümetler tarafından siyasi propaganda yapıldığı gerekçesi ile kapatıldığı dönemler oldu ama bu seferki yasak biraz tuhaf.
Papua Yeni Gine Facebook’un ülkedeki etkisini anlayabilmek için site erişimine 1 Ay yasak getiriyor. Papua Yeni Gine İletişim Bakanı Sam Basil tarafından yapılan açıklamada Facebook’un ülke üzerindeki etkilerinin araştırılacağı bu sebeple bir ay boyunca Facebook erişiminin olmayacağı belirtildi.

8 Milyona yakın nüfusu olan Papua Yeni Gine’de halkın sadece %10 u internet erişimine sahip . Ülke çok sıkı bir internet yönetmeliğine sahip olduğu için bir çok site ülkede faaliyet gösteremiyor. Facebook daha önce Papua Yeni Gine tarafından yasaklanan sosyal medya sitelerinden biri değildi fakat insanların çoğunun bu siteyi kullanıyor olması Papua Yeni Gine yönetimini harekete geçirdi.

İlk açıklamada bir ay yasaklanacağı belirtilen siteye erişim bir ay ile sınırlı kalacak mı yoksa parça parça yasak tekrar uzatılacak mı şuan için belli değil.

Kaynak  – BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.