Laptop Fan Sesi Sorunu ve Çözümü

Bir laptop satın aldıysanız ve rahatsız edecek düzeyde bir fan sesi geldiğini düşünüyorsanız bence hiç üşenmeden hemen değişim talebinde bulunun. Aslında bir çok firma bu tür durumlarda değişim talebine yanaşmamakta ve doğrudan teknik servise yönlendirme sağlayıp çözüm bulmaya çalıştıklarını söyleyebilirim. Servise giden laptop için yapılan şey ise oldukça basit. Hemen laptopa format atılır ve tüm güncellemeler yapılarak ürün kullanıcıya geri gönderilir. Kullanıcı bir umutla laptopu kullanmaya devam eder ancak fan sesi “kullanım” arttıkça rahatsız etmeye devam eder. Normal şartlarda bir laptoptaki fan sesinin yazılım sorunu ile ilgili olduğu düşünülür. Özellikle BIOS ile ilgili güncellemeler yapılmadığındafan sesinin sinir edici bir boyuta ulaşabildiğini biliyoruz. Ancak deneyimlerime dayanarak –ve tabi kişisel görüşüm- orijinal işletim sistemi yüklenmiş ve tüm driver (sürücüler) güncellemesi yapılmış bir bilgisayar için hala fan sesi geliyorsa bir donanımsal sorundan bahsetmek mümkündür. Bu donanımsal sorun çoğu zaman ekran kartından veya harddiskten dolayı olabileceği gibi farklı donanım birimlerindeki arızalarda neden olabilmektedir. Bir teknik servis laptopu alıp cihaza bağlar ve herhangi bir arıza görmezse ürüne çoğunlukla format atıp geri gönderir. Laptopu bir süre kullanarak acaba cihazın neresi arızalı, kullanıcı şikayetinde haklı mı diye bakacağını pek sanmıyorum. Bazı durumlarda sorunu kullanıcıya yükleyebilir. Bu durumda garanti sorunu ile boğuşmak durumunda kalırsınız. Aslında bu konuda kanunlar açık ve net!

Burada ayıplı mal kavramına bakmak gerekiyor. Ne diyor kanun “ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır. Satıcı, malı satış sözleşmesine uygun olarak tüketiciye teslim etmekle yükümlüdür. Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici; satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme, aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme, imkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme, seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.” denmektedir.

Sonuç: Satın aldığınız laptopun garanti süresi içerisinde sizden kaynaklı olmayan bir sorununun olmadığını düşündüğünüz anda ilgili firmadan değişim, yenisini isteme, tamirini gerçekleştirme gibi haklara sahipsiniz. Böyle durumlarda firma değişim, ücret iadesi vs. gibi işlemlere yanaşmak istemeyecektir. Ancak son noktada bulunduğunuz kaymakamlıkların tüketici hakem heyetlerine faturanız, cihazınız, garanti belgesi, varsa teknik servis tamir belgeleri ile birlikte giderek dilekçe ile başvurun ve hakkınızı arayın. Eğer fan sesi gerçekten rahatsız edici bir boyutta ise, donma-kasma-kilitlenme şikayetleriniz varsa ve sorun sizden kaynaklı değilse kullandığınız laptopun çöpten farkı yoktur. Şahsen böyle bir laptopu ne ben ne bir başkası kullanmak isteyecektir. Şu ana kadar yüzlerce laptop kullanmış biri olarak fan sesinin normal bir sorun olmadığını belirtmek isterim. Fan sesi sadece çok yüksek grafik işlemi isteyen oyun ve uygulamalarda ortaya çıkar ancak bu durum rahatsız edecek bir durumda olmaz. Garantisi devam eden bir laptopta ortaya bu sorunlar karşısında laptopta kesinlikle girişimde bulunmayın. Aksi halde garanti dışı kalacağından sorumluluk tamamen size kalacaktır. Ayrıca öyle toz bezi, elektrik süpürgesi, saç kurutma makinası ile bu sorunun çözülmeyeceğini şimdiden hatırlatayım.

Değişim konularında ürünü satın aldığınız firma size değişim yapması için “servis ve doa raporu”isteyecektir. Haliyle bu iş yılan hikayesine dönüşecektir. Yetkili servis eğer değişim için doa raporu düzenlemezse satıcı firma ürünü değiştirmeyecektir. Bu kez elinizde laptopla kargolarda dolaşmak zorunda kalacaksınız. Yapacağınız şey kısaca şu. Ürünü gönderebildiğiniz kadar tamire gönderin. Bıkmadan, usanmadan gönderin. Sonra alacağınız bu servis raporları ile tüketici hakem heyetine gidin. İşleminiz en kolay bu şekilde çözülecektir. Bir çok satıcı firma 14 günde cayma hakkı gibi haklar tanımaktadır. Bu konuda uğraştığınız taktirde bir çok hakkınızın olduğunu göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.