Köpeğinizin Havlaması Nasıl Engellenir?

Hastalık, yanlış beslenme, egzersiz veya sevgi eksikliği, can sıkıntısı veya sahibin köpeğin eğitimini etkileyen kötü alışkanlıklara sahip olması gibi birçok şey bu konuda rol oynayabilir.
Köpeğinizin gece havlaması, büyük olasılıkla dikkatinizi çekmeye ve size bir şey anlatmaya çalışıyor olmasındandır. Bu acil bir biçimde iletişim kurmaya ihtiyaç duyma, dostunuzun rutininde eksik olan bir şeye ya da bir soruna işaret ediyor olabilir.

Bazı köpekler neden bu kadar havlıyor?

Havlamak, köpeklerin sahip olduğu doğal bir özelliktir, ancak bunu çok fazla yapmaları sorunlara neden olabilir. Bir apartman dairesinde veya ortak bir yerleşim bölgesinde yaşıyorsanız, tüm bu gürültü komşularınızla olan ilişkinizi bozabilir. Geceleri havlaması da herkesin iyi bir gece uykusu almasını zorlaştırabilir.
Bununla birlikte, sürekli havlama bir hastalığın belirtisi veya daha büyük bir davranışsal sorun olabilir. Bir köpek aşırı derecede acı çekmeden ötürü veya duyularını engelleyen bir hastalık yüzünden havlayabilir.

Olumsuz ortamlarda yaşayan veya hareketsiz rutinleri olan köpekler ayrıca yoğun stres veya can sıkıntısı belirtileri göstermeye başlayabilir. Bu işaretlerden biri aşırı havlamadır. Gerilimi ve ürettikleri tüm enerjiyi serbest bırakmalarının bir yoludur.

Köpeğinizin gece havlaması için başka potansiyel nedenler de vardır. Bir veterinerden tanı almak bu nedenle çok önemlidir, böylece köpeğinizin sağlıklı olduğundan emin olabilirsiniz. Veteriner bir hastalığı eleyince, profesyonel bir eğitmenden yardım istemek iyi bir fikir olacaktır.

Köpekler neden geceleri çok havlıyorlar?

Köpeğiniz gece havlıyorsa, oynamak, yemek yemek ya da sadece biraz şefkat almak istediklerinden dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilirler.Köpekler, fiziksel, duygusal, sosyal ve bilişsel becerilerini geliştirmek için zihinlerini ve bedenlerini kullanmaları gereken aktif, zeki, sosyal yaratıklardır.
Havlamak, dikkat çekmenin ve gerilimi serbest bırakmanın bir yoludur. Köpeğiniz yalnız başına çok zaman harcıyorsa ve tüm enerjisini kullanmak için bir yolu yoksa, o zaman davranışsal problemler geliştirebilir.

Bu nedenle, köpeğinizin iyi rutin alışkanlıklar edinmelerini sağlayacak yeterli alana sahip olduğundan emin olmanız önemlidir. Aşağıda geceleri sızlanmave aşırı havlama gibi davranışsal problemleri önlemede iyi olan bazı faydalı ipuçları verilmiştir.

Köpeğinizin gece havlaması: önlemek için ipuçları

Tam ve dengeli bir beslenme

Beslenme, köpeğin sağlığında önemli bir rol oynar. Yanlış beslenme her türlü hastalığa neden olabilir ve davranışları üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu, büyüklüklerine, yaşlarına, sağlıklarına vb. dayalı olarak tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayan dengeli bir beslenme uygulanmasıdır.Düzenli olarak egzersiz yapın

Günlük fiziksel aktivite, köpeğinize enerjilerini kullanma ve sağlıklı bir kiloya ve iyi bir davranışa sahip olma şansı verir. Yürüyüş, bir köpeğin sosyal becerilerini ve duyularını harekete geçirmesi için harika bir zamandır.