Diyet yapmadan kilo nasıl verilir?

Birçok kişi zayıflamak adına kısıtlayıcı diyetlere başvurur. Ancak bu diyetlerin orta ve uzun vadede iyi sonuçlar vermediği söyleniyor. Bunun yerine, düzenli yeme alışkanlıklarınızda birtakım değişiklikler yapmak size tatmin edici ve kalıcı sonuçlar verebilir. İşte diyet yapmadan kilo vermenin yolları… 

Kahvaltıyı atlamayın 

Günlük kalori miktarınızı daha az tüketmek istiyorsanız her gün mutlaka kahvaltı yapın. Diyet yapmadan kilo vermek için, her gün, günlük kalori alım miktarınızın yaklaşık %25’ini içeren, tam ve eksiksiz bir kahvaltı yapmanız gereklidir.

Sık sık yiyin 

Günlük beslenme planınızı daha sık sık yemeye ve küçük porsiyonlarda tüketmeye özen gösterin. Yani, üç sağlıklı büyük yemek yemek yerine, her 3 veya 4 saatte bir, bir porsiyon tüketmek en iyisidir. Bu, kan şekeri seviyenizi dengeli tutar ve aşırı yemek yeme ihtiyacınızı azaltır.

Spor yapmaya başlayın 

Diyet yapmadan kilo vermenin en etkili yolu düzenli bir egzersiz rutine sahip olmaktır. Bu sağlıklı alışkanlık metabolik fonksiyonların işlevini artırarak dengeli beslenmenin pozitif etkilerini tamamlar. Aynı zamanda, kaygılarınızı azaltır ve genel sağlığınızı iyileştirir.

Rafine şekerden uzak durun 

İçeriğinde şeker olan gıdalar çok lezzetli olsalar ve bağımlılık yapsalar da, bunları tüketim miktarınızı sınırlandırmak çok önemlidir. Çünkü rafine şeker, diyabet ve aşırı kilo gibi metabolik bozuklukların oluşma riskini önemli derecede artırır.

Daha fazla protein tüketin

Bütün sağlıklı beslenme planlarında, kilo vermek için, yüksek biyolojik değere sahip protein tüketiminin artırılması hedeflenir. Bu makro besin maddesi metabolik işlevlere müdahale eder, kas kütlesini arttırmaya yardımcı olur ve bazı hormonların aktivitesini düzenler.

Bol su tüketin 

Su, kilo verme planlarında karşınıza çıkan en iyi içecektir. Kalorisiz olmasının yanı sıra toksinleri ortadan kaldırması için vücudunuza yardımcı olur, karaciğer ve böbrek işlevlerini aktif tutar. Ayrıca sizi daha uzun süre tok tutar ve iştahınızı sakinleştirir.

Evinizde yemek yapın 

Sağlıklı bir kiloya sahip olmak için mutlaka evinizde yemek yapmayı ihmal etmeyin. Dışarıda yediğiniz yemekler size kalori olarak döner ve sağlığınızı olumsuz etkiler.