Merkez Bankası Yerli Dijital Para İçin Hazırlanıyor

On Birinci Kalkınma Planı olarak tanımlanan ve 2019 – 2023 dönemini kapsayan süreç odağında finansal hedeflere yer verildi. Bu plan dahilinde İstanbul’un küresel bir finans merkezi olması hedefinin yanında yeni nesil teknolojileri barındıran hedefler de belirlendi. Buna göre Merkez Bankası dijital para çıkaracak. Böylece Türkiye’nin, blokzinciri (blockchain) tabanlı yerli ve milli bir kripto para birimi olacak.

Merkez Bankası Yerli Dijital Para Çıkaracak

Türkiye, yeni teknolojileri tüketme konusunda her zaman ilk 3’e hatta bazen ilk sıraya yerleşmiş bir ülkedir. Kripto para konusunda da durum farklı değil. Yapılan araştırmalar Türkiye’de her 5 kişiden bir tanesinin kripto para kullandığını gösteriyor.

Türk toplumunun kripto paralara olan ilgisini Merkez Bankası’nın nihayet dikkatini çekmiş olacak ki 11. Kalkınma Planı çerçevesinde Merkez Bankası yerli kripto para için kolları sıvadı.

Merkez Bankası’nın bu kararı Türkiye’de fintech ekosistemini hareketlendireceği kesin. Bunun yanında blokzinciri tabanlı dijital merkez bankası parasının uygulanmaya başlanması, uluslararası kripto para yatırımcılarının Türkiye’ye olan ilgisini artıracaktır.

11. Kalkınma Planı Notları

2019 – 2023 sürecini kapsayan 11. Kalkınma Planı’na dair notları kısaca derledik. AA’dan edinilen bilgiye göre On Birinci Kalkınma Planı her ne kadar blokzinciri tabanlı yerli dijital para ile ilgi çekse de plan dahilinde ekonomi odaklı finansal hamleler mevcut .İşte 11. Kalkınma Planı’nda dikkat çeken başlıklar.

  • Finansal aktörlerin reel sektörün finansmanındaki etkinliği artırılacak
  • Sektörün sermaye piyasasından ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)gözetimindeki banka dışı finansal kuruluşlardan fon kullanması özendirilecek.
  • İpotek Finansmanı Kuruluşunun (İFK) ihraç limiti, sermayesinden bağımsız hale getirilecek
  • İFK’nin ihraç maliyetlerini azaltmaya yönelik SPK kurul ücreti ve Merkezi Kayıt Kuruluşu Anonim Şirketi saklama ücreti gibi işlem maliyetlerinde indirimler yapılacak.
  • İFK tarafından ihraç edilecek menkul kıymetler, repo gibi likidite sağlama amaçlı işlemlere konu edilebilecek.
  • Banka bilançolarındaki varlıkların seküritizasyonu teşvik edilecek.
  • KOBİ varlık kiralama şirketi kurularak kira sertifikası ihracı yapılacak ve ihraç masraflarında destek sağlanacak.
  • Blok zincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak.
  • Fintek ekosisteminin Türkiye’de gelişmesine yönelik yol haritası oluşturulacak. Bu konudaki koordinasyon tek bir kamu kurumu tarafından sağlanacak.